Hanna Krall-Szperkowicz urodziła się 20 maja 1935 roku w Warszawie w żydowskiej rodzinie urzędników. Polska dokumentalistka, pisarka i dziennikarka.
Związana z tematyką żydowską oraz II wojną światową, podczas której zginęło wielu członków jej najbliższej rodziny, w tym ojciec.


Początek życia Hanny Krall nie należał do najłatwiejszych. Nastąpiły wszechobecne represje Żydów. Udało jej się przeżyć, tylko dlatego, że była ukrywana przez Polaków. Cudem została ocalona w czasie transportu do getta. Przeżycia i wspomnienia Hanny Krall były bazą wyjściową do jej twórczości. Stała się głosem, który w reporterski sposób opowiada o wojnie, jej skutkach i ludziach. Tych, o których często się zapomina. Nigdy nie bała się mówić otwarcie o przeszłości i tym co było. Perfekcjonistka w swoim fachu. Jak sama mówi – podczas spotkań ze swoimi bohaterami stają się dla siebie przyjaciółmi. Na krótką chwilę wnika w życie zwykłych ludzi słuchając, a później spisując ich historie.

Sławę zyskała dzięki wydanemu w postaci książki wywiadzie z Markiem Edelmanem pod tytułem 'Zdążyć przed Panem Bogiem'. Jest także autorką zbiorów reportaży: , m.in. Trudności ze wstawaniem (1990), Taniec na cudzym weselu (1994), Dowody na istnienie (1996), Tam już nie ma żadnej rzeki (1998), To ty jesteś Daniel (2001). Cztery ostatnie w 2007 zebrała w książce Żal. Jest także autorką powieści: Okna iSublokatorka. Ostatnio ukazały się reportaże książkowe: Wyjątkowo długa linia, Król Kier znów na wylocie, Różowe strusie pióra.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hanna_Krall
https://lubimyczytac.pl/autor/18463/hanna-krall
https://dzieje.pl/postacie/hanna-krall