Willa byłego dyrektora warszawskiego ZOO, Jana Żabińskiego. W tym miejscu dyrektor Żabiński ukrywał kilkuset Żydów, uciekających z warszawskiego getta. Za tę działalność został honorowany tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

 Willa została zbudowana jako mieszkanie służbowe w r 1931. Zamieszkał w niej ówczesny dyrektor Warszawskiego ZOO Jan Żabiński wraz z rodziną. Budynek jako jedyny nie został  zniszczony podczas działań wojennych i do dziś wprowadzono w nim tylko niewielkie zmiany. Otacza go ogród w stylu francuskim, gdzie rośnie drzewo zasadzone ręką doktora Żabińskiego.

W pokojach Willi została przywrócona atmosfera i klimat lat trzydziestych ubiegłego wieku. W pierwszym pomieszczeniu warto przyjrzeć się dokładnie kilku gablotom zawierającym bogate, interesujące okazy owadów. Są to bezcenne zbiory Szymona  Tenenbauma – światowej sławy  entomologa narodowości żydowskiej, który w roku 1940 został wraz z rodziną zamknięty w warszawskim getcie. Całą swoją kolekcję liczącą około 500 000 okazów bezkręgowców zdążył powierzyć na przechowanie swojemu przyjacielowi – Janowi Żabińskiemu.

 

W salonie stoi fortepian. W sytuacjach zbliżającego się zagrożenia  np. spacerujących po ogrodzie oficerów  niemieckich - Antonina siadała przy instrumencie i grała różne utwory, których dobór przekazywał nielegalnym lokatorom określone informacje. Najczęściej był to sygnał dla wszystkich ukrywających się w domu i w piwnicy, że sytuacja jest groźna i należy „zniknąć”.

 

W piwnicach można zobaczyć salkę pamięci Magdaleny Gross, która ukrywając się wypełniała dłużące się godziny rzeźbiąc z gliny zwierzęcych mieszkańców ZOO. W piwnicach emitowane są też dwa filmy, jeden przedstawia tchnącą życiem przedwojenną dzielnicę żydowską, drugi relacje pp. Żabińskich o ich działalności podczas okupacji.


Zwiedzanie Willi wymaga umówienia się drogą mailową lub telefoniczną.


Willa Żabińskich - kontakt:

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, ul. Ratuszowa 1/3
telefon: 603-059-758
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: http://www.zoo.waw.pl/component/content/article/761.html