Willa byłego dyrektora warszawskiego ZOO, Jana Żabińskiego. W tym miejscu dyrektor Żabiński ukrywał kilkuset Żydów, uciekających z warszawskiego getta. Za tę działalność został honorowany tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Willa została zbudowana jako mieszkanie służbowe w r. 1931. Zamieszkał w niej ówczesny dyrektor Warszawskiego ZOO Jan Żabiński wraz z rodziną. Budynek jako jedyny nie został  zniszczony podczas działań wojennych i do dziś wprowadzono w nim tylko niewielkie zmiany. Otacza go ogród w stylu francuskim, gdzie rośnie drzewo zasadzone ręką doktora Żabińskiego.

Autor zdjęcia: ZOO Warszawskie, źródło: http://www.zoo.waw.pl/component/content/article/761.html

W pokojach Willi została przywrócona atmosfera i klimat lat trzydziestych ubiegłego wieku. W pierwszym pomieszczeniu warto przyjrzeć się dokładnie kilku gablotom zawierającym bogate, interesujące okazy owadów. Są to bezcenne zbiory Szymona Tenenbauma – światowej sławy entomologa narodowości żydowskiej, który w roku 1940 został wraz z rodziną zamknięty w warszawskim getcie. Całą swoją kolekcję liczącą około 500 000 okazów bezkręgowców zdążył powierzyć na przechowanie swojemu przyjacielowi – Janowi Żabińskiemu. 

W salonie stoi fortepian. W sytuacjach zbliżającego się zagrożenia np. spacerujących po ogrodzie oficerów niemieckich - Antonina siadała przy instrumencie i grała różne utwory, których dobór przekazywał nielegalnym lokatorom określone informacje. Najczęściej był to sygnał dla wszystkich ukrywających się w domu i w piwnicy, że sytuacja jest groźna i należy „zniknąć”.

Autor zdjęcia: ZOO Warszawskie, źródło: http://www.zoo.waw.pl/component/content/article/761.html

W piwnicach można zobaczyć salkę pamięci Magdaleny Gross, która ukrywając się wypełniała dłużące się godziny rzeźbiąc z gliny zwierzęcych mieszkańców ZOO. W piwnicach emitowane są też dwa filmy, jeden przedstawia tchnącą życiem przedwojenną dzielnicę żydowską, drugi relacje pp. Żabińskich o ich działalności podczas okupacji.

Zwiedzanie Willi wymaga umówienia się drogą mailową lub telefoniczną. Wyjątek stanowi pierwsza niedziela miesiąca - wycieczki odbywają się wtedy o 11:00 i 13:00.


Willa Żabińskich - kontakt:

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, ul. Ratuszowa 1/3
telefon: 603-059-758
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: http://www.zoo.waw.pl/component/content/article/761.html