Zespół pomników rozmieszczonych na Warszawskim Muranowie, upamiętniających ludzi i wydarzenia związane z losem Żydów w trakcie drugiej wojny światowej.

 

Trakt rozpoczyna się Pomnikiem Bohaterów Getta. Pomnik upamiętnia bohaterów powstania w gettcie warszawskim, odsłonięty został w kwietniu 1948 roku na rogu obecnych ulic Zamenhofa i Anielewicza. Pomnik ten, znany też jako “Pomnik Rapaporta” (od twórcy Pomnika, Natana Rapaporta), składa się z dwóch części: część zachodnia (przy której obecnie stoi Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin”) nosi tytuł “Walka” i przedstawia grupę żydowskich powstańców, a przed nimi dwie menory oraz napis: “Naród żydowski swym bojownikom i męczennikom”. Część wschodnia nosi tytuł “Pochód na Zagładę” i przedstawia cierpienia Żydów idących na śmierć w obozach zagłady.


Następnie trakt prowadzi ulicą Zamenhofa. Znajdziemy tam małe kamienne pomniki i tabliczki, poświęcone pamięci różnych postaci, znanych z historii getta warszawskiego (między innymi: Mordechaja Anielewicza i Janusza Korczaka), a także organizacji, ważnych dat i wydarzeń.


Na wysokości ulicy Miłej 1 znajduje się kopiec Anielewicza - ruiny bunkra, w którym ukrywali się (i zginęli) dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, walczący w powstaniu getta warszawskiego. Bunkier, który stał się zbiorowym grobem, już nie istnieje - w roku 1946 na jego miejscu został usypany kopiec, a wokół wybudowano skwer pamięci.


Szlak jest trasą, którą prowadzono Żydów z getta do tak zwanego “Umschlagplatz”, z którego byli później wywożeni do obozu w Treblince. Tam, w miejscu dawnego placu (gdzie dziś znajduje się upamiętniający pomnik), kończy się trakt.

Więcej informacji: Wikipedia.


Autor: Daniel Slomka