Mural w bramie budynku przy ulicy Nowolipie 3, poświęcony kobietom związanym z dzielnicą Muranów.

Mural został pomalowany przez Annę Koźbiel i Adama Walasa, autorów innych murali w dzielnicy, t.j. wielokulturowego muralu oraz muralu Ludwika Zamenhofa. W technice 'rastra liniowego', mural przedstawia wizerunek sześciu kobiet związanych z dzielnicą, z których pięć jest pochodzenia żydowskiego:

Cywia Lubetkin (1914-1978): członkini dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestniczka powstania w getcie warszawskim i Powstania Warszawskiego, żona Icchaka (Antka) Cukiermana.

Janina Bauman (1926-2009): pisarka, tłumaczka, była więźniem getta warszawskiego, żona Zygmunta Baumana.

Mary Berg (1914-2003): autorka 'Dziennika z Getta Warszawskiego', który został przetłumaczony na wiele języków i jest jednym z najlepszych świadectw życia codziennego w getcie.

Miriam (Maria) Ajzensztadt (1922-1942): pianistka, śpiewaczka, zwana "słowikiem getta";. Córka Dawida Ajzensztadta, dyrygenta chóru wielkiej warszawskiej synagogi oraz synagogi Nożyków. W czasie drugiej wojny światowej i niemieckiej okupacji występowała podczas licznych koncertów w getcie warszawskim.

Rachela Auerbach (1901-1976): pisarka, poetka, historyczka, tłumaczka i psycholożka. Debiutowała poematami w języku polskim i jidysz w latach 20’ XX wieku. Była więźniarką getta warszawskiego, gdzie współpracowała z organizacją 'Oneg Szabat' Emanuela Ringelbluma, pisała o warunkach życia i o funkcjonowaniu kuchni ludowej w getcie. Wydostała się z getta i pracowała w Radzie Pomocy Żydom 'Żegota', a następnie ukrywała się w warszawskim zoo. Po wojnie współpracowała z Centralną Żydowską Komisją Historyczną, w której zajęła się dokumentacją holokaustu; wyniki opublikowała w licznych artykułach prasowych oraz dwóch książkach. Po emigracji do Izraela podjęła pracę w instytucie pamięci holokaustu 'Jad Wa’Szem' w Jerozolimie, tam prowadziła badania nad losami getta warszawskiego.

Tekla Badarzewska-Baranowska (1829-1861): pianistka, kompozytorka, znana m.in. ze swojego popularnego utworu 'Modlitwa Dziewicy'.


Mural Kobiet Muranowa,

ul. Nowolipie 3 (w bramie)

 

Autor: Daniel Slomka