Grupa Fundaçao Internacional Capoeira Artes das Gerais (FICAG) prezentuje kulturę brazylijską poprzez organizowane pokazy capoeira (muzyka, sztuka walki, akrobatyka) oraz afrobrazylijski taniec-walkę maculele, w których bierze udział od 10 do 20 osób. 

FICAG to grupa capoeira założona i działająca pod przewodnictwem Mestre Museu z siedzibą w Belo Horizonte (MG, Brazylia). W listopadzie 1992 grono czterech capoeiristas ćwiczących do tej pory w grupie Morro De Santana w Belo Horizonte podjęło wspólną decyzję o założeniu nowej formacji o nazwie Artes Das Gerais (od nazwy stanu). Byli to Contra-Mestres Museu, Nem i Aranha, oraz Professores Grande i Marcelinho.

Przez lata od jej założenia FICAG dorobiła się wielu sekcji na całym świecie (Brazylia, Niemcy, USA, Hiszpania, Japonia, Rosja, oraz Białoruś). W Polsce grupa FICAG rozpoczęła działanie jako mazowiecka sekcja Artes das Gerais na początku czerwca 2001. Pierwszy trening, prowadzony przez Coxinha, odbył się w sali przy ulicy Nowy Świat. Od tego czasu skład grupy ćwiczących ulegał różnym zmianom, ale z osób obecnych na inauguracji sekcji do dziś ćwiczą Irmao, Padre, oraz Degenerado.

W listopadzie 2002 Coxinha został uhonorowany cordao (sznurem) niebieskim, oznaczającym stopień Instrutora. Reszta ćwiczących w sekcji mazowieckiej wspinała się powoli coraz wyżej w gradacji dla alunos (czyli dotyczącej stopni 'uczniowskich'). W 2003 roku Mestre Nem postanowił odseparować swoją pracę od działalności pozostałych Mestres i opuścił grupę. W tej sytuacji Mestre Museu podjął decyzję o zmianie nazwy z Artes das Gerias na Fundaçao Internacional Capoeira Artes das Gerais, a siedzibą grupy pozostało Belo Horizonte. Początkowo sekcje utworzone przez Mestre Nema działały pod jego przewodnictwem, z czasem jednak część z nich podjęła decyzje o przyłączeniu się do FICAG w tym sekcja warszawska (2004). W promowaniu capoeira na całym świecie pomaga ćwiczącym charyzmatyczna kadra grupy, a przede wszystkim Mestre Museu przekazujący ogrom pozytywnej energii i radości jaką niesie za sobą Capoeira.

Grupa prowadzi zajęcia w różnych lokalizacjach:

  • Marki - Fitness Klub Markus, ul. Wyspiańskiego 2, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Stare Bielany - Forest Fitness, ul. Staffa 3/5 - okolice stacji metra Słodowiec, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Grochów - ul. Chodakowska 12 (Kamion Fitness Club), e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Wola - ul. Miła 26, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Metro Ratusz Arsenał (dzieci) - Akademia Kung Fu Tygrys i Żuraw, ul. Długa 44/50, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Happy Capoeira FICAG - zajęcia odbywają się we współpracy ze Stowarzyszeniem Bardziej Kochani, którego członkami są rodzice i opiekunowie osób z zespołem Downa. Regularną grupę tancerzy prowadzi Marcin Oraszek. W treningach przy przy Zespole Szkół Specjalnych nr 100 bierze udział niemal 30 osób. 

Kontakt:

Tel:  509 465 475
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.capoeira.com.pl

Street Party

Street Party

Street Party

Street Party

Street Party

Street Party