Synagoga Nożyków to jedyna żydowska świątynia w Warszawie, która przetrwała II wojnę światową i jest obecnie aktywna. Budynek wybudowano w latach 1898 - 1902. W latach 1977-1983, głównie dzięki zagranicznym datkom, budynek synagogi starannie odrestaurowano. Uroczyste otwarcie odbyło się w 40-tą rocznicę postania w Getcie Warszawskim. Od tego czasu jest miejscem kultu religijnego.

 

Synagoga została wzniesiona w latach 1898-1902 według projektu nieznanego architekta. Zbudowano ją w stylu neoromańskim, z elementami ornamentyki bizantyjskiej i mauretańskiej. Sekcja męska na parterze i żeńska na balkonie mieszczą razem 350 osób.

Budynek przetrwał zniszczenie miasta podczas II wojny światowej, jako jeden z dwóch spośród 400 warszawskich domów modlitwy i bożnic.

Obecnie synagoga stanowi najważniejszy punkt spotkań społeczności żydowskiej, jest jednocześnie miejscem modlitw i dużych wydarzeń kulturalnych, jak np. koncerty, wystawy, debaty. Synagoga jest główną synagogą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz synagogą, w której urzęduje naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Nabożeństwa odbywają się w niej codziennie. W każde święto, podczas którego odmawia się izkor, cały czas rozbrzmiewają modlitwy – wedle życzenia fundatorów – wspominające zmarłych Rywkę i Zalmana Nożyków. W podziemiach synagogi znajduje się również mykwa – łaźnia rytualna.

 

Synagogę aktualnie można zwiedzać:

  • od niedzieli do piątku w godzinach 11.00 -17.00
  • w sobotę Synagoga jest zamknięta

W Szabat i inne święta żydowskie Synagoga jest nieczynna dla zwiedzających.

Wstęp (cegiełka): 10 złotych.

Grupy zorganizowane prosimy o rezerwacje w Biurze Przewodnika:
Od poniedziałku do czwartku – godz. 10.00 – 16.00
W piątki – godz. 10.00 – 13.00

telefon: 502 400 849

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Synagoga im. Rywki i Zalmana Nożyków - kontakt
ul. Twarda 6
00-950 Warszawa

Biuro Przewodnika (rezerwacje):
tel.: 502 400 849
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.