Etiopia od wieków budziła fascynację. Ten daleki chrześcijański kraj był otoczony legendarnymi opowieściami o Królowej Saby, o źródłach Nilu czy też o Arce Przymierza. Dziś dzięki niewielkiej powierzchnią za to wielkiej duchem galerii „Sztuka Etiopska” można poznać tę tajemniczą, odległą i egzotyczną kulturę poznać. W galerii sprzedawane są wyroby tradycyjnego rzemiosła artystycznego wykonane ręcznie w Etiopii. Można tu znaleźć przede wszystkim wywodzące się z Kościoła Koptyjskiego krzyże - te robione z metalu według prastarej technologii wosku traconego, o niepowtarzalnych wzorach oraz te rzeźbione ręcznie w drewnie a także srebrne, noszone w charakterze biżuterii. Inne wyroby związane z chrześcijaństwem etiopskim dostępne w galerii to ikony oraz malowidła sakralne na skórze, parasole procesyjne, sistrum, bębny czy też kadzidło.

Można tu także nabyć stroje zarówno damskie, jak i męskie wykonane z bawełny i ręcznie haftowane, głównie przez mężczyzn. Elementem zdobniczym jest tu również krzyż lub gwiazda Dawida, wywodząca się z przedchrześcijańskiego okresu w historii Etiopii.

Inną częścią ubrania są szale, dostępne w niespotykanych barwach i odcieniach.

Różne gadżety związane z osobą cesarza Hajle Syllasje I jako inspiratora rastafarianizmu są odmiennym aspektem kultury tego kraju: począwszy od monet, banknotów po kolczyki oraz koszulki z wizerunkiem tego wielkiego władcy. Jest tu wiele niezbędników rasta, jak czapki, paski, etc. w barwach zielono-żółto-czerwonych. Lew jako symbol władzy cesarskiej stał się również symbolem Etiopii, stąd pojawia się on na różnych wyrobach a zwłaszcza na szyldzie, którego nie można nie zauważyć.

Poza tym dużo biżuterii: naszyjniki, bransoletki, kolczyki, pierścionki zarówno srebrne, jak i ze srebrzonego mosiądzu, miedzi. Tradycyjne afrykańskie maski, hebanowe rzeźby ludzi i zwierząt. Można tu dostać unikalną ostrą przyprawę etiopską berbre, dzięki której każda mdła potrawa, mięsna czy wegetariańska, stanie się ucztą dla podniebienia. Jest także oryginalna muzyka etiopska.

Galeria prowadzona jest przez Endalka z Etiopii, stając się również miejscem spotkań innych jego rodaków.


SZTUKA ETIOPII
ul. Krucza 13
róg ul. Wilczej