Buddyzm Szambali to ścieżka studiowania i praktyki w oparciu o przekazy szkół Kagyu, Nyingma i termy Szambali, opracowana przez wielkiego nauczyciela i mistrza tybetańskiego Chogiama Trungpę Rinpocze.

Mając niewyćwiczony umysł, przez większość naszych dni jesteśmy zdani na łaskę i niełaskę naszych nastrojów. Budząc się rano czujemy się trochę jak na loterii: „Jaki umysł dziś wylosowałem? Zirytowany, szczęśliwy, niespokojny, rozgniewany, współczujący, czy kochający?”W trakcie medytacji śamatha – „spokojnego trwania” – ćwiczymy umysł, by osiągnąć stabilność, klarowność i siłę. Dzięki tej najbardziej podstawowej formie medytacji w pozycji siedzącej odkrywamy, że możemy uzyskać spokój.
Sakyong Mipham Rinpocze.

Warszawska Grupa Szambali powstała w listopadzie 1994 roku po programie weekendowym prowadzonym przez prof. Petera Conradi i Jima O'Neila. Programy i wykłady realizowane były w różnych miejscach w Warszawie.
 
W wielu krajach Azji istnieje mit o królestwie Szambali, które było źródłem kultury i cywilizacji obecnych społeczeństw azjatyckich. W tym oświeconym królestwie, gdzie zarówno władcy jak i obywatele byli mądrzy i łagodni, a jednocześnie pełni mocy, panował pokój i pomyślność. Oczywiście łatwo uznać tego rodzaju legendę za jeszcze jeden mit o utopii. Ale można również spojrzeć na nią jako na wyraz głębokiej ludzkiej tęsknoty za życiem, które jest dobre, radosne i sensowne. Taka tęsknota była i jest uznawana przez wielu urzeczywistnionych nauczycieli Tybetańskiego buddyzmu jako potencjał, na którym opiera się ścieżka wiodąca ku oświeceniu. Nauczyciele ci od wieków przekazywali wizję Szambali z pokolenia na pokolenie. Z tego punku widzenia nie jest istotne czy legenda Szambali ma podłoże historyczne czy też nie. Potencjał dla urzeczywistnienia królestwa Szambali istnieje w każdym z nas.
Podstawą wizji Szambali jest prosta lecz głęboka obserwacja, że jeśli chcemy ustanowić oświecone społeczeństwo, musimy w pełni zdać sobie sprawę z naszego ludzkiego potencjału. Tylko wówczas możemy ofiarować go innym i pomóc im. Znaczy to, że musimy przestać się obawiać tego, kim jesteśmy. Dlatego ścieżka Szambali nazywana jest ścieżką wojownika - człowieka, który żyje bez lęku. Gdy osiągamy nieustraszoność w akceptowaniu samego siebie wówczas rodzi się w nas niewyczerpana łagodność, współczucie i spontaniczna chęć pomocy innym.


Nauczyciele

Widjadhara Czogjam Trungpa Rinpocze urodził się w 1939 r. w Tybecie Wschodnim. Był jednym z najwybitniejszych nauczycieli buddyjskich. W wyjątkowy sposób przekazywał istotę buddyzmu w języku współczesnej kultury zachodniej. Czogjam Trungpa - dzierżawca linii Kagju i Ningma, jedenasta inkarnacja Tulku Trungpa. W 1959 r., będąc opatem klasztorów Surmang we wschodnim Tybecie, został zmuszony do ucieczki z kraju do Indii. W 1963 roku wyjechał do Anglii, gdzie rozpoczął studia w Oksfordzie. W roku 1970 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie bardzo intensywnie nauczał, zapraszając również innych wielkich nauczycieli buddyjskich.
Opublikował czternaście książek m.in. "Wolność od duchowego materializmu", "Szambala, święta ścieżka wojownika", "Mit wolności a droga medytacji".
Chogjam Trungpa zmarł w 1987 roku. W 1990 roku Sawang Ösel Rangdröl Mukpo obecnie Sakjong Mipham Rinpocze, najstarszy syn Czogjama Trungpy, na prośbę wielkiego nauczyciela buddyzmu Dilgo Kjentse Rinpocze, wrócił z odosobnienia w Nepalu, gdzie studiował i praktykował, by przejąć kierownictwo nad wszystkimi organizacjami, pozostawionymi przez Trungpę i kontynuować dzieło swojego ojca.
 

Warszawska Grupa Szambali działa jako Ośrodek Misyjny Misji Buddyjskiej 'Trzy Schronienia'. W Ośrodku organizowane są wykłady otwarte, programy Treningu Szambali, Shambhala Art oraz programy buddyjskie. 

Warszawski Ośrodek Medytacyjny Szambali
ul. Śniadeckich 20 m. 21  (IV piętro)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ośrodek Misyjny
Warszawska Grupa Szambali
ul. Obrońców Tobruku 18d/24
01-494 Warszawa
adres tylko do korespondencji

SZAMBALA POLSKA
Koordynator Programów Regionalnych
Martyna Graczyk
tel. +48 660 162 060
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.szambala.pl
https://www.facebook.com/szambala.warszawa/info?tab=overview