Celem Stowarzyszenia jest jednoczenie ludzi z Somalii przebywających na stałe lub tymczasowo w RP oraz podtrzymywanie ich kultury, tradycji i obyczajów. Cele Stowarzyszenia:
  • Jednoczenie ludzi z Somalii przebywających na stałe lub tymczasowo w RP, w celu podtrzymywania kultury, tradycji, obyczajów, języka somalijskiego oraz wzajemna pomoc.
  • Zbliżanie kultury, tradycji między Somalią a Polską.
  • Rozwój i wzmacnianie stosunków kulturowych polsko-somalijskich.
  • Pomoc w tłumaczeniach.
  • Pomoc Somalijczykom w uzyskaniu dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej i informacji o przepisach prawnych obowiązujących na terenie Rzeczpospolitej.
  • Wspieranie integracji Somalijczyków w dziedzinie kulturowej i społeczno-ekonomicznej.
  • Współpraca z organami administracji publicznej, organami administracji rządowej i terenowej w zakresie urzeczywistnienia zasad pomocy Somalijczykom określonych w międzynarodowych aktach prawnych.
  • Pomoc Somalijczykom w poszukiwaniu miejsc pracy na polskim rynku pracy.
  • Udzielanie Somalijczykom starającym się o zamieszkanie w Rzeczpospolitej Polskiej niezbędnych informacji dotyczących wszelkich aspektów kulturowych, prawnych, gospodarczych, humanitarnych, dyplomatycznych.

Mimo iż działalność Stowarzyszenia nie należy do najprostszych cały czas pracuje na rzecz pomocy Somalijczykom w Polsce, jak również przybliża kulturę Somalijską Polakom.

Największe trudności z jakimi borykają się osoby z którym stowarzyszenie współpracuje to kłopoty z wykształceniem. Niestety dokumenty Somalijskie poświadczające poziom wykształcenia nie są honorowane na terenie Polski. Drugą odrębną kwestią jest brak wykształcenia części z tych osób.

Kolejny problem jest związany z trudnościami o charakterze mieszkaniowym. Osoby, które postanowiły zostać w Polsce na stałe nie mają możliwości wynajęcia mieszkania gdyż jest to dla nich po prostu za drogie.

Następnie bariera językowa , która przyczynia się między innymi do trudności w załatwianiu spraw w urzędach powoduje wykluczanie tej grupy ze sfery życia społecznego. Powstaje błędne koło, tak trudne do zerwania.

Jednak współpracując ze sobą przy odrobinie dobrej woli możemy razem wiele zmienić.


Kontakt:
Elmi Abdi - Prezes Stowarzyszenia Somalijskiego w RP
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 510 566 186
Mohamed Garwin - Vice prezes Stowarzyszenia Somalijskiego w RP
tel: 510 311 618


Stowarzyszenie Somalijskie w RP
Al. Jerozolimskie 51 m. 3A

www.ssrp.org.pl
Facebook