Sangha Uśmiech Buddy - wspólnota praktyki uważności, inspirowana naukami Thich Nhat Hanha (Wietnamskiego Mistrza zen).

Podstawą praktyki jest medytacja, dlatego członkowie spotykają się raz w tygodniu, by wspólnie zasiąść do medytacji oraz podyskutować nad wybranym na dany tydzień tekstem. To miejsce, w którym można szukać uważniejszego bycia "tu i teraz", na chwilę wyłączyć się z codziennego pośpiechu i rutyny. 
Budowanie sanghi jest najważniejszą częścią praktyki. Członkowie powinni nauczyć się sztuki tworzenia szczęśliwej społeczności, w której ludzie wierzą w siebie i ufają sobie. Ośrodek praktyki powinien być zorganizowany jak rodzina. Nauczyciel jest jak ojciec albo matka. Doświadczeni praktykujący są jak starsi bracia i siostry, wujowie i ciotki. Jeżeli ośrodek praktyki nie tworzy rodziny duchowej, gdzie każdy czuje się potrzebny i ważny, transformacja będzie trudna.
 
Jeżeli w sandze każdy jest osobną wyspą, bez kontaktu z innymi, bez ciepła i uczucia ze strony innych – nie pojawią się owoce, nawet jeżeli praktyka trwa dziesięć albo dwadzieścia lat. Musimy zapuścić korzenie. Bez korzeni trudno jest działać w szczęściu.

Nauczyciel

Thich Nhat Hanh jest mistrzem Zen, poetą, działaczem pokojowym. Jego życie jest niezwykłe. Urodził się w środkowym Wietnamie w roku 1926, nowicjuszem został w wieku 16 lat. Podczas wojny w Wietnamie mnisi mieli dylemat czy pozostać w klasztorach wiodąc dalej swe kontemplacyjne życie w medytacji czy raczej zacząć angażować się w pomoc mieszkańcom wiosek cierpiącym na skutek zniszczeń wojennych. Nhat Hanh był tym, który pogodził obie te drogi, pomagając w tworzeniu ruchu 'buddyzmu zaangażowanego'. Od tamtej chwili poświęcił swe życie pracy na rzecz wewnętrznej transformacji w służbie człowiekowi i społeczeństwu.

Opublikował kilkadziesiąt książek o medytacji, uważności i pokoju, w tym wiersze, prozę i modlitwy. Niemal dziesięć książek ukazało się po polsku, m.in. „Każdy krok niesie pokój”, "Żywy Budda, żywy Chrystus", „Śmierci nie ma, lęku nie ma”, „Słońce moim sercem”, „Zrozumieć nasz umysł”. Każdego roku do Plum Village przyjeżdżają tysiące osób na odosobnienia i wykłady o sztuce uważnego życia. Zainspirowani naukami i praktyką uważności, wracają do domu i zakładają swoje sangi - wspólnoty uważnego życia.

Ośrodek

Na miejscu członkowie stworzyli biblioteczkę książek buddyjskich, z której można korzystać.
Ciepła i nieformalna atmosfera, która tu panuje powoduje, że można poczuć się jak u siebie w domu- przychodząc przed czasem rozpoczęcia medytacji, można usiąść, napić się herbaty i porozmawiać z innymi, a po zakończonej medytacji wszyscy razem zasiadają do posiłku.


Sangha on-line
Sangha on-line, przeznaczona jest przede wszystkim dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w spotkaniach w Warszawie.
Spotkania odbywają się raz na miesiąc, w drugi piątek miesiąca o 18:30 na Skype.

Spotkania
Odbywają się w poniedziałki, przed 18:00 (ktoś już jest od 17:30), można wtedy wcześniej usiąść w sali medytacyjnej czy napić się herbaty i porozmawiać (pamiętając przy tym o tych, którzy już siedzą). Następnie, w odpowiednim dla siebie momencie, wchodzimy do sali medytacyjnej i siadamy w najwygodniejszej dla siebie pozycji, twarzą do ściany. (Na pięć minut przed rozpoczęciem medytacji słychać mały dzwonek).
 
Pierwsza runda, trwająca 25 minut, rozpoczyna się trzema dźwiękami dzwonu. Na jej zakończenie ponownie zapraszany jest dzwon, a następnie trzy dźwięki mniejszego dzwonka, po których rozpoczyna się chodzenie w medytacji. 
Idziemy powoli, stawiając uważnie krok za krokiem, świadomi swojego oddechu, obecności Sanghi, otoczenia. Znowu siadamy na kolejne 25 minut, tym razem twarzą do środka sali. Na zakończenie medytacji słychać duży dzwon i czterokrotnie mały dzwonek.


Szczegółowe informacje o miejscu i czasie spotkań:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
.www.usmiechbuddy.org
https://www.facebook.com/pages/Sangha-U%C5%9Bmiech-Buddy/296838130457921