Towarzystwo powstało w 1995 roku, z inicjatywy mieszkańców Białegostoku i Warszawy. Od 2004 roku Towarzystwo ma status organizacji pożytku publicznego. Celem organizacji jest udzielanie wszechstronnej pomocy Polakom na Białorusi, Litwie, zwłaszcza w odrodzeniu znajomości języka polskiego, rozwoju oświaty, kultury, w odbudowie poczucia tożsamości narodowej, a także pomocy rzeczowej. Natomiast celem nadrzędny jest wsparcie polskiej edukacji na Kresach.

Aktualnie Towarzystwo opiekuje się dwiema szkołami na Białorusi, dziewięcioma szkołami i czterema przedszkolami na Litwie.
Szkoły na Białorusi (w Grodnie i Wołkowysku), kształcą w sumie ok. 500 dzieci od klasy pierwszej do maturalnej. Ich mury opuściło już prawie 400 absolwentów, którzy mają także za sobą studia wyższe na Białorusi, w Polsce, Austrii, Włoszech czy Stanach Zjednoczonych. Polskie przedszkola na Litwie (w Kowalczukach, Mickunach, Mościszkach i Rukojniach) zapewniają opiekę ponad 200 maluchom od 1,5 do 6 roku. Szkoły na Litwie (w Bezdanach, Kamionce, Kowalczukach, Landwarowie, Rakańcach, Rukojniach, Starym Siole, Szumsku i Taboryszkach), kształcą około 1500 dzieci, od przedszkoli do klas maturalnych. Ponadto, organizacja przeprowadza regularnie różne akcje charytatywne, takie jak: przedświąteczne zbiórki podarków, kwesty na odbudowę pomników  w wileńskiej Rossie, wysyłanie paczek prezentowych dla dzieci. 

Warszawskie Towarzystw Przyjaciół Wilna i Grodna
Krakowskie Przedmieście 64 p. 4,
00-322 Warszawa 

Telefon: 609 292 220
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.facebook.com/wilno.grodno/
https://spis.ngo.pl/176841-warszawskie-towarzystwo-przyjaciol-wilna-i-grodna