Żydowski Uniwersytet Otwarty jest projektem Gołdy Tencer i Fundacji Shalom. Jego celem jest dostarczenie wszystkim zainteresowanym warszawiakom możliwości pozyskania wysoko wyprofilowanej wiedzy na temat kultury, twórczości i działalności społecznej Żydów, które stanowiły jedne z najważniejszych komponentów kulturowego dziedzictwa Warszawy.

Żydowski Uniwersytet Otwarty, stworzony przez Fundację Shalom a dziś działający w ramach Teatru Żydowskiego — Centrum Kultury Jidysz, to pierwszy i jedyny w Polsce interdyscyplinarny program edukacyjny z zakresu kultury, twórczości i działalności społecznej Żydów aszkenazyjskich.

ŻUO to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy, a grono współpracujących z nami wykładowców staramy się regularnie poszerzać. Wśród nich znaleźli się już m.in prof. Monika Adamczyk Garbowska (UMCS), prof. Jacek Leociak (PAN),dr Mirosława Bułat (BJ), dr Piotr Forecki (UAM),dr Elżbieta Janicka (PAN),dr Natalia Krynicka (Sorbona), dr Joanna Lisek (UWr.), dr Tomasz Nowak (UW), dr Magdalena Ruta (UJ),dr Małgorzata Stolarska- Fronia (MHŻP), mgr Joanna Ostrowska (UJ), mgr Agnieszka Podpora (UW), mgr Zuzanna Radzik (Tygodnik Powszechny).

Istotne w projekcie jest pokazanie, jak dawna aktywność warszawskich Żydów przekłada się na dzisiejszy obraz miasta – wielokulturowej europejskiej stolicy. Jedną z misji Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego jest ukazanie współczesnego życia Warszawy – jej skomplikowanej struktury architektonicznej, społecznej i kulturalnej - przez pryzmat dziejów wybranej, zamieszkującej ją grupy narodowościowej, jaką są Żydzi. Kultura i życie intelektualne dawnych i współczesnych Żydów warszawskich zostaną przedstawione na tle najważniejszych nurtów kultury żydowskiej w ogóle.

Żydowski Uniwersytet Otwarty Fundacji Shalom ma formułę typową dla otwartego uniwersytetu. W zajęciach będą mogli wziąć udział wszyscy, którzy ukończyli 18 rok życia i opłacili koszt udziału w modułach, które składają się na projekt (Studenci UW regularnie uczęszczający na zajęcia po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich).


Żydowski Uniwersytet Otwarty Fundacji Shalom - kontakt:

ul. Senatorska 35
tel.: 22 620 30 36
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://shalom.org.pl/zydowski-uniwersytet-otwarty/ 

http://jidyszland.pl/pl/zuo/