Głównym celem Fundacji jest ratowanie śladów kultury żydowskiej na polskiej ziemi. Działalność Fundacji rozpoczeła się w 1983 roku, jej fundatorem i pierwszym prezesem był Sigmund Nissenbaum. 

Działalność Fundacji zakłada ratowanie śladów materialnych i duchowych kultury zniszczonych przez hitlerowców w dobie Drugiej Wojny i okupacji. Służy to sprawie najwyższej wagi, zarówno dla całej wspólnoty żydowskiej na świecie, jak i dla narodu polskiego, gdyż utrwala wielowiekowe związki kulturowe aby świadectwa i pamięć o nich przetrwała.

Cele działania Fundacji:

  • Ratowanie świadectw i zabytków kultury żydowskiej w Polsce, zwłaszcza odbudowa i ochrona cmentarzy żydowskich.
  • Upamiętnianie miejsc walki i męczeństwa Żydów w okresie II wojny światowej na terenach znajdujących się w granicach obecnego państwa polskiego.
  • Upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy o najlepszych tradycjach wspólnych dziejów Polaków i Żydów.
  • Ożywianie zainteresowania żydowską spuścizną duchową i materialną zarówno w światowej diasporze, jak i w społeczeństwie polskim.
  • Inicjowanie przyjazdów Żydów, głównie młodych, do Polski, kraju ich przodków, by zapoznali się z najliczniejszymi tu świadectwami Holokaustu.
  • Wspomaganie wszelkich wzajemnych kontaktów żydowsko-polskich, także gospodarczych.

Kontakt:
ul. Gibalskiego 21, 01-190 Warszawa
tel.: 48 22 838 60 46, +48 22 838 05 74
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.nissenbaum.pl
https://www.polin.pl/pl/fundacja-rodziny-nissenbaumow
https://www.facebook.com/Fundacja-Rodziny-Nissenbaumów-587524747929632/