Centrum Kultury Jidysz to inicjatywa Fundacji Shalom, której działania skupiają się na kulturze i języku Żydów aszkenazyjskich – Jidysz. 

Centrum prowadzi lektoraty języka jidysz oraz języka hebrajskiego na kilku poziomach zaawansowania. Centrum organizuje także zajęcia o charakterze akademickim w ramach Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. Każdy semestr poświęcony jest zupełnie innemu zagadnieniu, a wśród wykładowców znajdują się wybitni specjaliści danych dziedzin. Zajęcia ŻUO objęte są patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego, a studenci UW uczęszczając na wykłady mogą otrzymać 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich. W Centrum działa też Uniwersytet Trzeciego Wieku, który oferuje seniorom zajęcia, wykłady, lektoraty oraz różnorodne warsztaty.

Inną ciekawą inicjatywą Centrum są Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz, na które przyjeżdżają wykładowcy i studenci z całego świata. Dawniej funkcjonował tu także Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej, w ramach uczestnicy spotykali się raz w miesiącu, by porozmawiać o wcześniej wybranej książce.

Oferta edukacyjna Centrum poszerzona jest także o różnorodne spotkania odbywające się w weekendy: cykle spotkań z literaturą jidysz, warsztaty piosenki jidysz, a także zajęcia dla dzieci.


Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom - kontakt:
ul. Andersa 15
tel.: 22 620 47 33, 22 409 91 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
www: http://www.jidyszland.pl/
Facebook: Centrum Kultury Jidysz