Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie jest jedną z dziewięciu gmin skupionych w Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Została reaktywowana jesienią 1997 roku. Ponieważ nie jest organizacją ortodoksyjną, jej członkiem może zostać każdy, kto zgodnie z Prawem Powrotu ma prawo ubiegać się o obywatelstwo Izraela - warunkiem jest, by przynajmniej jedno z dziadków było Żydem.

Osoby, których przynajmniej jeden z dziadków nie był Żydem mają pełne prawo do członkostwa. Gmina zrzesza Żydów niezależnie od stopnia ich religijności (członek Gminy nie może być jednak zrzeszony w innych związkach wyznaniowych).

Gmina to nie tylko działalność stricte religijna - wiele uwagi poświęca się w niej edukacji oraz życiu społecznemu. Podobnie jak pozostałe gminy w Polsce, jest ona kontynuacją przedwojennych Gmin Żydowskich, a więc realizuje misję samorządu żydowskiego. Jej członków obejmuje system pomocy społecznej, udzielanej osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, jak również ofiarom Holocaustu. Pomoc dociera również do osób nagrodzonych medalem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Jej forma może być różna: rzeczowa lub finansowa, ale Gmina może zapewnić też poradnictwo prawne, lekarstwa lub pomoc wolontariuszy.

Do jednego z istotnych zadań Gminy należy utrzymanie domów modlitwy. W przypadku Gminy Warszawskiej są to Synagoga im. Rywki i Zalmana Nożyków i Synagoga Postępowa Ec Chaim. Odbywają się w nich otwarte dla wszystkich modlitwy powszednie i świąteczne. Synagoga Nożyków stanowi jednocześnie ważny punkt turystyczny na mapie stolicy, chętnie odwiedzany nie tylko przez tysiące turystów ze świata, ale i gości z całej Polski. W jej piwnicy zaś mieści się jedyna w promieniu trzystu kilometrów mykwa (łaźnia rytualna).

Do tradycyjnych zadań Gminy należy też zapewnienie właściwego pochówku. Przy ulicy Okopowej znajduje się zabytkowy cmentarz, na którym wciąż odbywają się pogrzeby przeprowadzane zgodne z żydowskim prawem. Jest to możliwe dzięki działalności Bractwa Pogrzebowego (Chewra Kadisza).

W 2007 roku otwarta została synagoga w Jesziwie Chachmej Lublin – lubelskiej filii gminy warszawskiej. Było to wydarzenie szczególne, ponieważ po raz pierwszy po Holocauście otwarto na terenie Polski synagogę sfinansowaną w całości ze środków Gminy. Odremontowana została również synagoga w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jej sala służy celom wystawienniczym, na parterze znajduje się księgarnia żydowska. Gmina organizuje też Dzień Kultury Żydowskiej w Kazimierzu Dolnym.

Gmina ciągle się rozwija, jej celem jest stwarzanie coraz szerszej oferty społecznej, edukacyjnej i kulturalnej. Udziela także wsparcia osobom powracającym do swych korzeni, zarówno tym wybierającym religię, jak i życie świeckie.


Kontakt:
Ul. Twarda 6
telefon do biura zarządu: (+48) 22 620 43 24, biuro komunikacji społecznej: (+48) 22 620 43 24
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
www: www.warszawa.jewish.org.pl
Facebook: Gmina Żydowska w Warszawie