Ośrodek Studiów Wschodnich powstał w 1990 roku, a jego celem jest monitorowanie oraz analiza politycznej, ekonomicznej i społecznej sytuacji w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, na Bałkanach oraz na Kaukazie i w Azji Centralnej.

OSW jest finansowany z budżetu państwa. W 2006 roku, zarzadzeniem Ministra Gospodarki Ośrodkowi Studiów Wschodnich nadano imię Marka Karpia.

Główne tematy badawcze OSW
:

 • sytuacja wewnętrzna i stabilność krajów obszaru zainteresowań OSW,
 • system władzy,
 • relacje pomiędzy poszczególnymi ośrodkami politycznymi,
 • polityka zagraniczna,
 • problematyka związana z rozszerzeniem NATO i UE,
 • aspiracje integracyjne państw obszaru ze strukturami zachodnimi,
 • bezpieczeństwo energetyczne,
 • istniejące i potencjalne konflikty oraz inne czynniki związane problemami bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej, Bałkanów oraz Kaukazu i Azji Centralnej.

Źródła informacji
Analitycy OSW korzystają z ogólnodostępnych źródeł informacji, z których najważniejsze to internet i lokalna prasa i telewizja. Prenumerowanych jest ponad 100 zagranicznych tytułów. Ważnym elementem pracy ekspertów są ich wyjazdy do krajów, którymi się interesują, w celu spotkania z miejscowymi analitykami, przedstawicielami mediów i administracji oraz osobistej obserwacji danego kraju.
Informacje w ten sposób gromadzone przechowywane są w bazach danych, które są jednym z największych w Europie Środkowej zbiorów informacji poświęconych wydarzeniom politycznym na obszarze zainteresowań OSW. Ośrodek dysponuje największym w Polsce zbiorem czasopism z krajów regionu oraz biblioteką wydawnictw dotyczących przedmiotu analiz.

Publikacje

 • Analizy - tygodniowe wiadomości z badanych krajów razem z komentarzami analityków
 • Komentarze OSW - w serii publikowane są analizy najistotniejszych wydarzeń z obszaru naszego zainteresowania w pogłębionej formie
 • Punkty widzenia - krótkie opracowania analityczne prezentujące opinie ekspertów OSW na temat aktualnych i ważnych procesów zachodzących na obszarze zainteresowania Ośrodka
 • Prace OSW - duże opracowania analityczne na temat ważnych wydarzeń z obszaru zainteresowań OSW, wydawane po polsku i angielsku ok. 6 razy w roku
 • Raport OSW - opracowywany raz do roku syntetyczny opis najważniejszych wydarzeń na obszarze zainteresowań OSW oraz podsumowanie najistotniejszych procesów politycznych i gospodarczych regionu.

Biblioteka OSW
Stworzona została dla potrzeby analityków pracujących w Ośrodku. Jednak rosnące zainteresowanie problematyką polityczną, ekonomiczną i społeczną byłego ZSRR spowodowało, że stopniowo zbiory zostały udostępnione szerszemu gronu odbiorców.
Ośrodek prenumeruje około 130 tytułów czasopism i gazet rosyjsko-, ukraińsko-, litewsko- i białoruskojęzycznych. Dysponuje także stosunkowo dużym i stale rosnącym księgozbiorem. W bibliotece dostępne są również bieżące i archiwalne numery naszych publikacji.
Zgromadzone zbiory udostępniane są pracownikom naukowym, studentom, publicystom i pracownikom resortów z administracji centralnej zainteresowanych problematyką b. ZSRR.
Biblioteka jest otwarta w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek i piątek w godzinach 9.00-15.00.

Ośrodek Studiów Wschodnich

ul. Koszykowa 6A

Kontakt:
tel.: (22) 525 8000
faks: (22) 525 80 40
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.osw.waw.pl

https://www.facebook.com/OsrodekStudiowWschodnich