Studenckie Koło Naukowe Afrykanistyczne Szkoły Głównej Handlowej powstało w 2006 roku przy Katedrze Studiów Politycznych SGH. Głównym celem Koła jest zdobywanie wiedzy na temat Afryki oraz rozpowszechnianie jej, przede wszystkim wśród studentów i uczniów.
Swoją działalnością członkowie Koła chcą pokazać, jak wiele i jak skrajnie różnorodne oblicza posiada Afryka. Pragną zachęcać do samodzielnego pogłębiania wiedzy, aby każdy zainteresowany miał okazję do stworzenia jak najbardziej obiektywnego obrazu tego kontynentu. Pragną w ten sposób promować ideę tolerancji, integracji międzykulturowej z jednoczesnym poszanowaniem wzajemnych obyczajów, tradycji i odmienności afrykańskich mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę i Afrykańczyków w ogóle.
Tym celom mają służyć projekty, które nastawione są przede wszystkim na stwarzanie zainteresowanym okazji i możliwości do bliższego kontaktu z kulturą, sztuką, muzyką, tradycją, kuchnią, obyczajami i innymi obliczami państw afrykańskich.
Koło jest również ściśle związne z portalem Afryka.org, który działa na rzecz budowania społeczności internetowej zrzeszającej zainteresowanych tematyką afrykańską. Portal codziennie na największą w Polsce skalę dostarcza aktualnych informacji dotyczących wydarzeń z Afryki, publicystykę, recenzje książek, filmów i inne publikacje tematyczne.
Studenckie Koło Naukowe Afrykanistyczne zajmuje się:
* Organizowaniem cotygodniowych spotkań 'Poznaj Afrykę' w Szkole Głównej Handlowej. Spotkania, w czasie których omawiane są zagadnienia związane z Afryką: gospodarkę, ekonomię, kulturę, newsy, ciekawostki i inne działy tematyczne mają charakter samokształceniowy.
* Organizowaniem spotkań naukowych, wykładów, konferencji, sympozjów, warsztatów oraz imprez tematycznych dotyczących Afryki na terenie Szkoły Głównej Handlowej.
* Prowadzeniem strony Koła na portalu Afryka.org.
* Współpracą i uczestniczeniem w projektach innych organizacji na terenie SGH i wydarzeniach kulturalnych w Warszawie.
* Organizowaniem imprez integracyjnych.
* Przyznawaniem nagród i dyplomów dla osób i instytucji prowadzących wybitną działalność na rzecz Afryki w Polsce.
* Lobbingiem na rzecz m.in. pozytywnego wizerunku Afryki.
- Opiekun naukowy Koła - prof. Tadeusz Stępień.
- Opiekun merytoryczny - Paweł Średziński, Redaktor Naczelny portalu www.afryka.org.
- Patron Honorowy - Jej Ekscelencja Febe Porgieter Gqbule - ambasador RPA w Polsce.
www.afryka.org - strona Koła
afryka.org/afryka/SKNAfryka,profil - oficjalny blog Koła