DACHL to nietypowa szkoła językowa oferująca poza dynamiczną nauką niemieckiego na wszystkich poziomach (od zupełnie zerowego po kursy specjalistyczne) wyjazdy zagraniczne w ramach wymiany z młodzieżą ze wszystkich kontynentów.

Projekt interkulturowych wyjazdów zagranicznych organizowanych przez Centrum Języka Niemieckiego DACHL nosi nazwę nosi nazwę 'Śladami języka niemieckiego po świecie' ('Auf den Spuren der deutschen Sprache weltweit').

Uczniowie DACHL odwiedzają młodzież uczącą się niemieckiego z Azji, Afryki, Ameryki, Australii i Oceanii. Językiem komunikacji jest niemiecki, używanie innych języków nie jest jednak zabronione. DACHL stawia na wielojęzyczność (Mehrsprachigkeit), a nie ograniczanie się do jednego języka, np. do angielskiego. DACHL nie jest biurem podróży, dlatego uczniowie nic nie płacą za zorganizowanie wypraw. Każdy płaci za siebie. Dzięki licznym kontaktom prowadzącego DACHL z profesorami różnych uniwersytetów na całym świecie oraz z rządami wielu krajów, wyjazdy DACHL są bardzo tanie.

Przykładowo: tygodniowy pobyt w Księstwie Liechtenstein (w tym: bankiet u księcia, spotkanie z prezydentem Austrii, prezydentem Szwajcarii, liczne spotkania z ludźmi kultury, wycieczki w Alpy i do Szwajcarii, własny dom do dyspozycji, pokoje dwuosobowe, pełna lodówka itd.) wraz z dojazdem kosztował uczestników ok. 300 zł na osobę. Uczniowie DACHL odwiedzili trzykrotnie Indie, Nepal, byli w Australii, Nowej Zelandii, Vanuatu i Dubaju. Dwukrotnie brali udział w Światowych Dniach Młodzieży (Kolonia 2005 i Sydney 2008).

Nazwa szkoły pochodzi od słowa znanego każdemu nauczycielowi języka niemieckiego na całym świecie: DACHL to skrótowiec utworzony od nazw wszystkich czterech państw niemieckiego obszaru językowego:
* D - Niemcy (Deutschland),
* A - Austria,
* CH - Szwajcaria (skrót CH oznacza Confoederatio Helvetica czyli Schweizerische Eidgenossenschaft),
* L - Liechtenstein.

DACHL oferuje liczne kursy specjalistyczne, kierowane do wybranych grup w zależności od profilu szkoły średniej, kierunku studiów, czy też wykonywanego w przyszłości zawodu, w tym:
* niemiecki dla maturzystów,
* niemiecki dla studentów germanistyki,
* niemiecki w turystyce i hotelarstwie,
* niemiecki w gastronomii,
* niemiecki dla studentów muzyki,
* niemiecki dla przyszłych aktorów,
* niemiecki dla studentów pedagogiki,
* niemiecki dla studentów psychologii,
* niemiecki dla studentów filozofii,
* niemiecki dla studentów ekologii,
* niemiecki w medycynie,
* niemiecki dla studentów dziennikarstwa,
* niemiecki dla opiekunek dla dzieci (au pair),
* niemiecki dla fryzjerów, kosmetyczek i modelek.


Lekcje w DACHL odbywają się na wszystkich poziomach:
od zupełnie początkujących po grupy bardzo zaawansowane dla studentów germanistyki. Mają na celu nie tylko opanowanie wszelkich kompetencji językowych (swobodna komunikacja, rozumienie, pisanie, czytanie, doskonała znajomość gramatyki itd.), ale również nabycie rzetelnej wiedzy kulturoznawczej na temat całego obszaru niemieckojęzycznego. Zagadnienia kulturoznawcze omawiane na lekcjach dotyczą nie tylko krajów DACHL, ale także pozaeuropejskich kręgów kulturowych, znacznie wykraczają zatem poza typową wiedzę nabywaną w innych szkołach językowych, koncentrujących się na zagadnieniach niemcoznawczych.

DACHL prowadzi Artur Stopyra - doktor germanistyki specjalizujący się w germanistyce interkulturowej i w kulturoznawstwie niemieckiego obszaru językowego. Jest członkiem Towarzystwa Germanistyki Interkulturowej (Gesellschaft für Interkulturelle Germanistik). Jego rozprawa doktorska została wyróżniona jako 'jedno z ciekawszych dokonań polskiej germanistyki' (z recenzji prof. dra hab. Lecha Kolago, Dyrektora Instytutu Germanistyki UW).

Zajęcia w DACHL odbywają się w prawdziwie domowej atmosferze. Siedziba znajduje się w oryginalnie urządzonym i przystosowanym do nauki języka mieszkaniu w samym centrum Warszawy. Odwiedzając stronę internetową DACHL warto zacząć od galerii, gdzie można znaleźć wiele zdjęć z różnych krajów i poznać nieco klimat szkoły. Na stronie można także posłuchać niemieckojęzycznego radia - z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Luksemburga lub Belgii. Wystarczy kliknąć na wyraz 'radio' i wybrać kraj oraz rozgłośnię.

Centrum Języka Niemieckiego DACHL
Al. Armii Ludowej 7/5
00-575 Warszawa

Kontakt:
tel. 22 629-21-30
Tel. kom. 798-756-262

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.dachl.pl