Morasha - to słowo w języku hebrajskim oznacza „dziedzictwo”. Szkoły Lauder - Morasha są pierwszymi w Warszawie od 1949 roku szkołami, które upamiętniają, zachowują i wzbogacają dziedzictwo kulturowo - historyczne Żydów w Polsce.

W roku 1989, tuż po obradach „okrągłego stołu”, niewielka grupa rodziców podjęła decyzję o utworzeniu żydowskiego przedszkola w Warszawie. Patronat nad nową placówką edukacyjną objęła Fundacja Ronalda S. Laudera, która zaczęła również wspierać odnawiającą się społeczność żydowską w Polsce. Sukces projektu przedszkolnego oraz rozwój lokalnej społeczności żydowskiej doprowadziły do otwarcia Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 94 Lauder - Morasha i prywatnego Gimnazjum nr. 22 Lauder-Morasha.

1. września 1994 roku 18 pierwszoklasistów rozpoczęło naukę w małym, wynajętym domu w Wilanowie. Już w 1999 roku szkoła przeniosła swoją siedzibę do przedwojennego budynku na warszawskiej Woli, zakupionego i odrestaurowanego przez Fundację Ronalda S. Laudera. W nowym budynku w tym samym roku zainaugurowało działalność Prywatne Gimnazjum nr 22, a dwa lata później przeniesiono tam lauderowskie przedszkole. Obecnie w całym budynku uczy się około 240 dzieci.

W szkołach Lauder - Morasha realizowane są programy nauczania zatwierdzone przez MEN oraz własne, opracowane przez nauczycieli. Integralną częścią oferty edukacyjnej są dodatkowe przedmioty, takie jak: język hebrajski, kultura żydowska i historia Żydów. Dzięki tym zajęciom uczniowie mają możliwość zgłębiania wiedzy o judaizmie, jego historii i tradycji. Wspólne celebrowanie świąt i obyczajów żydowskich (m.in. „śniadania szabatowe”, Chanuka, Purim) sprzyja budowaniu przyjaznej atmosfery. Działania dydaktyczne są uzupełniane przez różnorodne zajęcia pozalekcyjne, panele i warsztaty naukowe, wyjazdy integracyjne oraz „zielone szkoły”. Uczniowie biorą udział w wielu konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

Nowoczesne pracownie lekcyjne i metody nauczania umożliwiają efektywną pracę dydaktyczną. Indywidualizacji nauczania sprzyja niewielka liczebność klas, lekcje prowadzone w małych grupach, zajęcia wyrównawcze i konsultacje przedmiotowe. Szkoła zapewnia uczniom stałą opiekę pedagogiczno-psychologiczną.

Szkoły Lauder - Morasha w Warszawie, wspólnie ze swą siostrzaną szkołą we Wrocławiu (Szkoła Lauder Etz Chaim) są częścią rozwijającej się sieci szkół w Europie Środkowej i Wschodniej, sponsorowanych przez Fundację Laudera, co stwarza możliwości kontaktów ze szkołami na obszarze Unii Europejskiej, Izraela i USA.

Szkoła stawia sobie za cel przygotowanie uczniów do nowych wyzwań edukacyjnych, świadomych swych możliwości, tolerancyjnych, a także otwartych na świat i potrzeby innych ludzi. Dzięki edukacji w Szkołach Lauder - Morasha mają oni być „ambasadorami porozumienia”, propagującymi głębsze zrozumienie tradycji i kultury żydowskiej oraz aktywnymi uczestnikami życia społecznego.

Kontakt:
ul. Wawelberga 10
tel.: 22 862 63 30
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zespół Szkół Lauder-Morasha: 
https://www.lauder-morasha.edu.pl

https://www.facebook.com/LauderMorasha