Muzeum stanowi nowoczesną, multimedialną prezentację tysiąca lat wspólnych historycznych doświadczeń Żydów i Polaków, od średniowiecza po czasy współczesne. Jest także centrum przywracającym wiedzę o bogactwie kultury polskich Żydów oraz znaczeniu ich dorobku i tradycji dla współczesnego świata.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest punktem odniesienia dla wszystkich zainteresowanych dziedzictwem Żydów polskich oraz znakiem dokonującego się przełomu we wzajemnych stosunkach Polaków i Żydów. Sto tysięcy Żydów przyjeżdżających corocznie do Polski znajdzie w nim najważniejsze informacje, które pozwolą im świadomie kształtować własne plany podróży do miejsc rodzinnej historii. Istnienie muzeum ma za zadanie wspomóc rozwój tożsamości żydowskiej wśród odradzającej się wspólnoty Żydów polskich, a jednym z jego zadań jest wspieranie inicjatyw lokalnych i ogólnokrajowych, podejmowanych w demokratycznej Polsce, aby na nowo przemyśleć doświadczenie współżycia obu społeczności. Program muzeum jest swego rodzaju punktem wyjścia dla debat zarówno na temat jasnych, jak i ciemnych kart polsko-żydowskiej przeszłości. Daje ogólną orientację, wyznacza kierunki, zachęca do samodzielnej eksploracji rzadko odwiedzanych miejsc.

Muzeum POLIN jest jednak nade wszystko miejscem spotkań ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, chcą zmierzyć się ze stereotypami i ograniczyć zjawiska zagrażające współczesnemu światu, takie jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. W tym sensie jest to miejsce dla wszystkich, promieniujące ideami otwartości, tolerancji i prawdy.

Muzeum to również centrum kulturalno-edukacyjne wyznaczające współczesne standardy obcowania z historią oraz miejscem spotkań, z nowoczesnymi salami teatralno-kinowymi, biblioteką i mediateką. Program kulturalno-edukacyjne muzeum zawiera, między innymi, spotkania, warsztaty i wykłady na temat historii Żydów polskich oraz inne zbliżone tematy (n.p. stosunki polsko-izraelskie, międzykulturowość i tolerancja w polsce, i inne), pokazy filmowe, koncerty, konferencje naukowe, i programy wymiany studentów między Izraelem a Polską. W Muzeum znajduje się też biblioteka zawierająca bogatą kolekcję książek i pism.

W ramach działalności kulturalno-edukacyjne, aktywne są także trzy portale internetowe: Wirtualny Sztetl to platforma internetowa prezentująca historię społeczności żydowskiej w Polsce. Polscy Sprawiedliwi to projekt dedykowany tym, którzy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Fundamentem polsko-angielskiego portalu jest kolekcja historii pomocy, obejmująca kilkaset opracowań. Teksty uzupełnione są o zdjęcia, dokumenty, fragmenty wywiadów audio oraz skróty nagrań filmowych. Centralna Baza Judaików to internetowa baza danych o zabytkach i dokumentach związanych z kulturą żydowską, rozproszonych w Polsce i na świecie. Muzeum Historii Żydów Polskich udostępnia w niej opisy i fotografie w technologii 2D i 3D ponad 3000 obiektów z kolekcji własnej oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. 

Od końca 2005 roku Muzeum jest wspólną instytucją kultury Miasta Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia ŻIH, dofinansowywaną także przez organizacje filantropijne i prywatnych donatorów z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Belgii, Izraela. 


Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" - kontakt:
ul. Anielewicza 6
www: http://www.polin.pl/
Facebook: Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"

Informacje dla zwiedzających i rezerwacje:
tel.: 22 47 10 301
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Sekretariat:
tel.:22 47 10 300
fax.: 22 47 10 398
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.