Polskie Towarzystwo Orientalistyczne (PTO) jest specjalistycznym towarzystwem naukowym upowszechniającym wiedzę o ludach, językach i kulturach Wschodu.
Od 1953 roku siedzibą PTO jest Warszawa. Poprzednie siedziby to Lwów i Kraków. PTO było i pozostaje jedyną organizacją skupiającą wszystkich orientalistów polskich na zasadzie dobrowolnego członkostwa, rozwijającą działalność naukowo-wydawniczą oraz popularnonaukową w dziedzinie orientalistyki.
Towarzystwo organizuje w Warszawie coroczne spotkania naukowe (sesje, konferencje) oraz zwołuje zjazdy orientalistów polskich, połączone z Walnym Zgromadzeniem Członków Towarzystwa. Ich celem jest pogłębianie i upowszechnianie wiedzy o Wschodzie. Zgodnie ze statutem PTO zjazdy zwołuje się co 3 lata.
Od 1949 PTO wydaje kwartalnik Przegląd Orientalistyczny - pierwsze w Polsce orientalistyczne pismo popularnonaukowe prezentujące działalność i dorobek orientalistyki polskiej. Na łamach Przeglądu Orientalistycznego publikują swoje prace orientaliści - historycy, językoznawcy, literaturoznawcy, religioznawcy i przedstawiciele innych specjalności. PTO jest pismem przeznaczonym dla szerokiego kręgu odbiorców i ma na celu upowszechnianie wiedzy o Wschodzie.
Polskie Towarzystwo Orientalistyczne
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Wydział Orientalistyczny UW
00-927 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.