Polskie Towarzystwo Orientalistyczne (PTO) jest specjalistycznym towarzystwem naukowym upowszechniającym wiedzę o ludach, językach i kulturach Wschodu.

Od 1953 roku siedzibą PTO jest Warszawa. Poprzednie siedziby to Lwów i Kraków. PTO było i pozostaje jedyną organizacją skupiającą wszystkich orientalistów polskich na zasadzie dobrowolnego członkostwa, rozwijającą działalność naukowo-wydawniczą oraz popularnonaukową w dziedzinie orientalistyki.

PTO zostało założone 28 maja 1922 we Lwowie z inicjatywy profesorów Uniwersytetu Jana Kazimierza - Jana Czekanowskiego, Andrzeja Gawrońskiego i Zygmunta Smogorzewskiego. W przeszłości zajmowało się sprawami studiów i badań orientalistycznych, utrzymywało współpracę z orientalistyką światową. Od 1952 po powołaniu Polskiej Akademii Nauk i Komitetu Orientalistycznego PAN, PTO przestało pełnić rolę jedynej ogólnopolskiej reprezentacji orientalistów, kładąc większy nacisk na popularyzację wiedzy o Wschodzie.
Towarzystwo organizuje w Warszawie coroczne spotkania naukowe (sesje, konferencje) oraz zwołuje zjazdy orientalistów polskich, połączone z Walnym Zgromadzeniem Członków Towarzystwa. Ich celem jest pogłębianie i upowszechnianie wiedzy o Wschodzie. Zgodnie ze statutem PTO zjazdy zwołuje się co 3 lata.
Od 1949 PTO wydaje kwartalnik Przegląd Orientalistyczny - pierwsze w Polsce orientalistyczne pismo popularnonaukowe prezentujące działalność i dorobek orientalistyki polskiej. Na łamach Przeglądu Orientalistycznego publikują swoje prace orientaliści - historycy, językoznawcy, literaturoznawcy, religioznawcy i przedstawiciele innych specjalności. PTO jest pismem przeznaczonym dla szerokiego kręgu odbiorców i ma na celu upowszechnianie wiedzy o Wschodzie.
 
 
 

 

 

Polskie Towarzystwo Orientalistyczne
Wydział Orientalistyczny UW
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Instytut Orientalistyczny UW
00-927 Warszawa

 

kontakt:

tel. +48 22 55-20-353,
w sprawach "Przeglądu Orientalistycznego": dyżur: wtorki, piątki, godz. 11.30-13.30 pok. 116 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.pto.orient.uw.edu.pl