Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej (TPPN) to apolityczna i niedochodowa organizacja, stawiająca sobie za cel działalność na rzecz pogłębienia przyjaznych stosunków polsko-niderlandzkich. Podczas regularnych spotkań klubowych, członkowie TPPN mają okazję zapoznać się z przedstawicielami polityki, gospodarki i kultury Polski oraz Królestwa Niderlandów, których praca, zainteresowania lub sympatie związane są z tymi dwoma krajami.

 

Członkami TPPN są przedstawiciele wszystkich warstw społecznych. Znajdują się wśród nich zarówno byli żołnierze 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. S. Sosabowskiego i 1. Samodzielnej Brygady Pancernej gen. S. Maczka, którzy walczyli o wolność Niderlandów, jak i emerytowani dyplomaci akredytowani w tym kraju, a także dziennikarze, naukowcy, urzędnicy, pracownicy fizyczni, emeryci oraz studenci i młodzież szkolna. Wszystkich ich łączy fascynacja życiem narodu niderlandzkiego, jego historią, kulturą, nauką, osiągnięciami gospodarczymi, społecznymi i politycznymi.

Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej stara się dostarczać zainteresowanym osobom i organizacjom informacji o różnych aspektach życia w Królestwie Niderlandów, jej związkach z Polską, o wspólnym dziedzictwie kulturowym. Celom tym służą odczyty, pokazy filmowe, spotkania z przybywającymi do Polski gośćmi z Niderlandów, a także nauczanie języka niderlandzkiego.

Działalność Towarzystwa oparta jest na pracy woluntariuszy i dotacjach od instytucji/osób pragnących w ten sposób poprzeć nasze idee. W celu wspierania działalności Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej, w 1992 roku powstała Fundacja “Dom Holenderski”. Dzięki hojnej donacji profesora Manfreda Lachsa,  pierwszego jej Prezesa, otrzymaliśmy do swojego użytku zabytkowy budynek przy ul. Katowickiej 9 w Warszawie, na Saskiej Kępie, z przeznaczeniem na siedzibę Towarzystwa.  Siedziba TPPN nosi nazwę “Dom Holenderski”. 

W 'Domu Holenderskim' mieści się biblioteka, czytelnia czasopism i wideoteka TPPN. Odbywają się spotkania tematyczne członków i sympatyków TPPN z zaproszonymi gośćmi. W ramach działalności Towarzystwa prowadzone są kursy języka niderlandzkiego dla początkujących i zaawansowanych oraz konwersacje, a także kursy specjalistyczne na życzenie grup słuchaczy. Szczegóły dotyczące organizacji kursów i lektorów dostępne są na naszej stronie internetowej w zakładce “kursy językowe”. Co roku wydawany jest Biuletyn „WIEŚCI” (dostępny na stronie internetowej TPPN).

 

 

Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej

Ul. Katowicka 9
03-932 Warszawa
Tel./fax.: (48-22) 616 20 91

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

www.tppn.pl