Wspólnota Dzogczen jest społecznością osób praktykujących nauki dzogczen w linii przekazu Chögjala Namkhai Norbu Rinpocze. Wspólnota zrzesza praktykujących w różnych krajach.
W Polsce od 1994 roku zarejestrowana jest jako związek wyznaniowy "Wspólnota Dzogczen w Polsce". Należy ona także do Polskiej Uni Buddyjskiej.

Ponieważ w naukach dzogczen nie ma żadnych szczególnych reguł, których trzeba przestrzegać, praktykujący we Wspólnocie Dzogczen nie są zobligowani do prowadzenia  określonego trybu życia ani przestrzegania ustalonych zasad. Dzogczen to pewnien stan kontemplacji i dążenie do zrozumienia samego siebie. Członkowie Wspólnoty Dzogczen starają się praktykować esencję nauk Buddy, takich jak Mahajana, co oznacza rozwijanie pozytywnych intencji i pracę dla pożytku innych.

 

Na poziomie organizacyjnym zadaniem Wspólnoty Dzogczen jest ułatwienie praktykowania nauk dzogczen członkom Wspólnoty i wszystkim zainteresowanym. Najwyższą władzą Wspólnoty Dzogczen jest walne zebranie, które wybiera zarząd Wspólnoty "Gakyil", składający się z trzech sekcji:

  • sekcja niebieska czyli "funkcja kulturowa" reprezentująca umysł (wiedzę) jednostki; bierze na siebie odpowiedzialność za organizowanie i koordynowanie wszystkich aktywności związanych z kulturą.
  • sekcja czerwona czyli "funkcja wykonawcza" reprezentująca aspekt głosu i energii jednostki; bierze odpowiedzialność głównie za organizację wszelkiej pracy, która ma zostać wykonana.
  • sekcja żółta czyli "funkcja administracyjna" reprezentująca ciało, materialny wymiar jednostki; bierze odpowiedzialność za organizację wszelkich finansowych i administracyjnych aspektów Wspólnoty.

 

Polski Gakyil jest równocześnie zarządem polskiej Wspólnoty w sensie prawnym.

Wspólnota Dzogczen w Polsce

ul. Drużynowa 3/1A, 02-590 Warszawa

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekcja żółta, reprezentująca ekonomiczne i administracyjne działania Wspólnoty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekcja czerwona, reprezentująca różne rodzaje prac organizowane przez Wspólnotę: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekcja niebieska, reprezentująca działania kulturowe i edukacyjne (odnośnie nauk) działania Wspólnoty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://www.dzogchen.pl/namdagling-warszawa/

https://www.dzogchen.pl/biografia/