Szkoła Zen Kwan Um wywodzi się z koreańskiej tradycji przekazu Dharmy – Czogye. Jej Założycielem jest Mistrz Zen Seung Sahn – 78 Patriarcha wspomnianej tradycji, który trzydzieści lat temu przybył do Stanów Zjednoczonych i wspomagany przez grupę swych uczniów, założył Ośrodek Zen w Providence – Rhode Island, będący dziś głównym ośrodkiem Szkoły Zen Kwan Um.

Obecność Szkoły w Polsce sięga dwudziestu trzech lat wstecz, kiedy to MZ Seung Sahn na zaproszenie polskiego ucznia przyjechał do Polski wraz z grupą amerykańskich uczniów i poprowadził pierwszą sesję medytacyjną oraz Ceremonię Wskazań dla pierwszych uczniów.

 

Było to w roku 1978 i od tego momentu datuje się rozwój Szkoły w Polsce.

 

 

Nauczyciel

 

Nauczanie spoczywa w rękach nauczycieli posiadających pełną transmisję Dharmy czyli Mistrzów Zen oraz tych, którzy otrzymali przekaz Dharmy – Inka, stając się Mistrzami Dharmy (Ji Do Poep SA Nim). Źródłem inspirującym ducha tych nauk jest Mistrz Zen Seung Sahn, nie nauczający już tak aktywnie jak kiedyś, pozostający jednak niezmiennym autorytetem.

 

Opiekunem i bezpośrednim zwierzchnikiem Szkoły w Polsce jest Mistrz Zen Wu Bong (Jakub Perl). Jest on jednym z pierwszych uczniów i sukcesorów Seung Sahna. Od kilku lat mieszka wraz z rodziną w założonym przez siebie Centrum Zen w Paryżu, wizytując Ośrodki w Europie, prowadząc treningi i nauczając.

 

Rok 1992 był przełomem w historii rozwoju Szkoły w naszym kraju. Aleksandra Porter i Dorota Krzyżanowska otrzymały formalne potwierdzenie dojrzałości własnej praktyki, czyli przekaz Inka, stając się Mistrzami Dharmy. Fakt ten w decydującym stopniu wpłynął na poziom praktyki Zen, otwierając przed uczniami nowe możliwości.

 

Aleksandra Porter JDPSN mieszka wraz z rodziną w Głównej Świątyni od trzynastu lat, pełniąc funkcję jej Opata i zarazem Opata Szkoły. Jest jednocześnie nauczycielem prowadzącym polskiej Sanghi i głównie na niej spoczywa zadanie prowadzenia większości sesji Zen w Polsce i poza jej granicami.

 

 

Praktyka

 

Centralnym miejsce praktyki i główną siedzibą jest Warszawski Ośrodek Zen, pełniący funkcję Głównej Świątyni. Ośrodki Zen znajdują się również w Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Pile, Szczecinie, Wrocławiu i Katowicach.

 

Wizyty MZ Seung Sahna, siła i jasność jego nauczania zainspirowały nie tylko Polaków, ale odbijając się szerokim echem, spowodowały rozkwit Szkoły w innych krajach europejskich.

Główna Świątynia w Falenicy jako miejsce najlepiej rozwinięte i cieszące się najdłuższą tradycją, stała się w pewnym sensie ośrodkiem międzynarodowym. Jest to jedyne miejsce w Europie, gdzie corocznie odbywają się długie, trzymiesięczne zimowe odosobnienia medytacyjne Kyol Che, w których biorą udział uczniowie z całej Europy.

 

Latem, w sierpniu Ośrodek organizuje letnie trzytygodniowe Kyol Che oraz krótkie weekendowe sesje w ciągu całego roku.

 

Program tych odosobnień obejmuje różne formy praktyki medytacyjnej (siedzenie zen, pokłony, śpiewy, formalne posiłki, pracę) oraz rozmowy osobiste z nauczycielem, polegający na pracy z kong-anem. Praktyka kong-anów w Szkole Zen Kwan Um stanowi istotny element stylu i metody jej nauczania.

 

Główna świątynia Wu Bong Sa

ul. Małowiejska 22/24
04-962 Warszawa

 

Telefony:

Nauczyciel Prowadzący: Joeng Hye SSN
biuro 0-22 872 05 52
świątynia 0-22 612 72 23
e-mail: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.zen.pl
http://www.buddyzmzen.pl
https://www.facebook.com/warsawzencenter