Warszawski oddział Instytutu Francuskiego w Polsce realizuje francuską dyplomację publiczną i kulturalną poprzez szeroki zakres działań: kursy językowe; prowadzenie mediateki; organizowanie wystaw, festiwalów, konferencji i innych wydarzeń; udzielanie stypendiów Polakom wyjeżdżającym do Francji na studia lub badanie; wsparcie na przekładanie francuskich książek na język polski, współpraca ze szkołami dwujęzycznymi oraz katedrami romanistyki na uniwersytetach... Placówka podlega Ambasadzie Francji w Polsce.

Instytut Francuski w Warszawie, od 2012 r. oddział warszawski Instytutu Francuskiego w Polsce, istnieje od 1925 r.. W okresie międzywojennym pełnił funkcje jednocześnie wyższej szkoły oraz placówki naukowej, bezpośrednio podlegającej Uniwersytetowi Paryskiemu, czyli prestiżowej Sorbonie. Miał wtedy swoją siedzibę w Pałacu Staszica na Krakowskim Przedmieściu, korzystając z gościny Warszawskiego Towarzystwa Naukowego.

Celem tej „małej Sorbony” było z jednej strony przybliżenie nie tylko studentom, ale polskiemu społeczeństwu możliwie pełnego obrazu życia intelektualnego Francji, z drugiej zaś, stworzenie warunków do pracy naukowej uczonym francuskim. Działalność Instytutu była wielokierunkowa: nauczanie języka francuskiego, wykłady uniwersyteckie, działalność biblioteczna, koncerty, filmy, publikacje prac naukowych, przyznawanie stypendiów.

Choć ona doznawała przerwy najpierw z powodu drugiej wojny światowej, a następnie przez niechęć władz Polskiej Republiki Ludowej, do dziś jej cele pozostają w dużej mierze niezmienne. Obecnie Instytut Francuski w Polsce ma zatem za zadanie rozpowszechnianie i popularyzację kultury francuskiej w Polsce, poprzez:

  • prowadzenie kursów językowych (ogólne lub specjalistyczne; dla dzieci, młodzieży, dorosłych, a także dla firm) i organizowanie sesji egzaminów do certyfikatów typu DELF, DALF lub testów TCF;
  • promocję Francji jako kierunku na studia i staże badawcze oraz udzielanie stypendiów najwybitniejszym polskim studentom i naukowcom;
  • prowadzenie mediateki zawierającej ponad 20 000 książek, 60 tytułów prasowych, 2 500 płyt CD i 2 200 DVD;
  • współpracę na rzecz promocji nauki języka francuskiego ze szkołami, katedrami romanistyki na uniwersytetach oraz stowarzyszeniami Alliances françaises;
  • wsparcie przy organizowaniu wydarzeń i festiwalów związanych z kulturą francuską (kino, teatr, muzyka...);
  • wsparcie dla tłumaczy przekładających francuskie dzieła na język polski;
  • organizowanie spotkań autorskich, debat i konferencji z udziałem francuskich pisarzy, naukowców i intelektualistów.


Instytut Francuski w Polsce, oddział w Warszawie
ul. Widok 12


Kontakt:
tel.: (22) 505 98 00
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://www.institutfrancais.pl/