"Midrasz" to żydowski miesięcznik społeczno-kulturalny, wydawany w Warszawie w języku polskim od kwietnia 1997, a poświęcony życiu Żydów w Polsce i za granicą.

Co miesiąc publikuje eseje, recenzje, reportaży, komentarze religijne i teksty literackie. Niektóre z nich są umieszczone również na stronie internetowej. Na stronie znajduje się także archiwum, baza danych czasopism poruszających tematykę żydowską, rubryka "Aktualności" i strona księgarni wysyłkowej.

Słowo midrasz w języku hebrajskim znaczy tyle, co "wyjaśnienie". Pochodzi od rdzenia dalet-resz-szin, który oznacza "badać", "studiować", "analizować", a także "głosić". Midrasz jest rabinicznym komentarzem do Biblii, objaśniającym kwestie prawne lub przekazującym interpretacje Pisma za pomocą środków literackich - legend, opowiadań, przypowieści. Midrasz odnosi się także do ogromnej literatury, jaka w ten sposób powstała.

"Midrasz" to jedno z niewielu pism o tematyce żydowskiej w Polsce. Pismo to skierowane jest do ludzi otwartych, pozbawionych schematów, ciekawych innego punktu widzenia.
W "Midrasz" prezentowane są bieżące informacje, najnowsza literaturę, recenzje, komentarze do Biblii Hebrajskiej, co miesiąc zaś inny temat okładkowy. Czasopismo skupione jest na współczesnym życiu polskich Żydów - religijnym oraz świeckim, historii diaspory, jej literaturze i kulturze, informacjach o żydowskim życiu na świecie, problemach współczesnego Izraela.

Z Midrasz współpracowali wybitni specjaliści, uznani autorzy m.in.: Zygmunt Bauman, Anna Bikont, Abraham Brumberg, Krzysztof Czyżewski, Henryk Dasko, Wilhelm Dichter, Jan Doktór, Michał Friedman, Daniel Grinberg, Konstanty Gebert, Henryk Grynberg, Henryk Halkowski, Eva Hoffman, Uri Huppert, Anna Husarska, Maria Janion, Krystyna Kersten, Ewa Koźmińska-Frejlak, Stanisław Krajewski, Hanna Krall, Piotr Matywiecki, Anna Sobolewska, Dorota Szwarcman, Jerzy Tomaszewski, Jan Woleński, Aleksander Ziemny, Daniel Slomka, i wielu, wielu innych.

Stowarzyszenie Midrasz - kontakt:
ul. Twarda 6
tel.: 22 654 64 24 - redakcja
tel./fax: (+48 22) 654 31 56 - prenumerata i reklama
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - redakcja
www: www.midrasz.pl
Facebook: Midrasz