Celem Towarzystwa Kultury Żydowskiej Beit Warszawa jest wskrzeszenie tradycji judaizmu postępowego obecnego w Polsce przed II Wojną Światową. "Beit" znaczy po hebrajsku "dom". Beit Warszawa jest domem otwartym dla wszystkich, którzy pragną uczestniczyć w budowaniu postępowej społeczności żydowskiej nie tylko w skali Warszawy, ale i całej Polski. Budowanie społeczności żydowskiej oznacza uczestnictwo we wszystkich aspektach żydowskiego życia kulturalnego i duchowego, zarówno w sensie świeckim jak i religijnym. Jest to również sposobność przedstawienia polskiemu społeczeństwu istoty i bogactwa nowoczesnej myśli i kultury żydowskiej. Jest odpowiedzią dla osób, które poszukają swojej drogi w postępowym judaizmie lub pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat żydowskiej kultury i historii.

 

Stowarzyszenie Kultury Żydowskiej Beit Warszawa zostało współzałożone w 1999 r. przez polskich emigrantów, amerykańskich Żydów, którzy chcieli praktykować Judaizm w sposób bardziej liberalny niż ten proponowany przez jedyny dotąd żydowski ośrodek duchowy w Warszawie – Ortodoksyjną Synagogę. W marcu 2002 r. stowarzyszenie zostało zarejestrowane jako NGO, organizacja non-profit. Rok później zostało członkiem Światowej Unii dla Judaizmu Postępowego. W 2009 r. zarejestrowano Fundację Beit Warszawa, która dzisiaj ma ponad 300 przyjaciół i wspierających ją osób. Fundacja Beit Warszawa wierzy, że ważne jest odnowienie życia żydowskiego w Polsce, i swą aktywność koncentruje na wspieraniu Społeczności Postępowych Żydów Warszawy.

Obok 35 zasad Postępowego Judaizmu w Polsce, we wszystkich swoich działaniach Stowarzyszenie przykłada wagę do otwartości, przejrzystości i odpowiedzialności. Kładziemy także nacisk i promujemy dobre obywatelstwo, oraz regułę, zgodnie z którą „to, co jest dobre dla polskich Żydów, musi być dobre dla Polski”.

Beit Warszawa realizuje misję wskrzeszania postępowego judaizmu w Polsce poprzez:

  • Krzewienie wiedzy o religii, historii, tradycji i obyczajowości Żydów
  • Propagowanie wśród polskiego społeczeństwa osiągnięć kultury żydowskiej
  • Utrzymywanie tradycji zgodnych z postępowym judaizmem
  • Przeciwdziałanie przejawom rasizmu i antysemityzmu
  • Pobudzanie świadomości tolerancyjnej polskiego społeczeństwa
  • Wspieranie inicjatyw kulturalnych i oświatowych związanych z judaizmem
  • Uczestniczenie w dialogu ekumenicznym

 
Towarzystwo Kultury Żydowskiej Beit Warszawa - kontakt:
ul. Wiertnicza 113
tel.: 22-885-26-38
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.