Muzeum gromadzi zbiory z zakresu polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej kultury ludowej. Obecne (wraz z depozytami) liczą ponad 76 tysięcy obiektów, w tym 52 tysiące stanowią zbiór polski i europejski, a ok. 22 tysiące zespół pozaeuropejski.

Oprócz ekspozycji organizowanych w siedzibie własnej, Muzeum corocznie realizuje ekspozycje w innych placówkach na terenie Polski.
Drugim polem szczególnej aktywności Państwowego Muzeum Etnograficznego jest, obok wystawiennictwa, działalność edukacyjno-oświatowa i popularyzatorska. Prowadzone są lekcje muzealne (średnio 500 jednostek lekcyjnych rocznie), regularnie odbywają się poranki dla dzieci oraz spotkania, pokazy, kiermasze i warsztaty z udziałem twórców ludowych, występy zespołów ludowych, widowiska folklorystyczne i inne.

Począwszy od roku 2000 corocznie realizowany jest cykl koncertów muzyki etnicznej "Muzyka w Muzeum"; cykl ten został wpisany przez Polski Komitet ds. UNESCO do programu "Dekada Ludności Autochtonicznej".

Muzeum jest również organizatorem szeregu imprez okazjonalnych (np. promocje książek czy specjalne programy związane z tematyką aktualnie prezentowanych wystaw), a także uczestniczy w realizacji przedsięwzięć interdyscyplinarnych.

W Muzeum można obejrzeć wystawy stałe:
- Polskie stroje ludowe
- Polskie obrzędy doroczne
- Ludowa wytwórczość rękodzielnicza
- Galeria polskiej sztuki ludowej
- Afryka
- Australia i Oceania


Ponadto organizowane są wystawy czasowe. W Muzeum znajduje się także kluboksięgarnia Bílý Koníček, która posiada pozycje z dziedziny etnografii i antropologii, a także książki o szeroko pojętej sztuce, współczesną literaturę piękną, publikacje dla dzieci, przewodniki, książki podróżnicze oraz wiele tytułów, które trudno znaleźć w ofercie typowej księgarni.
W kluboksięgarni odbywają się także spotkania, wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych. Program Bilyego jest ściśle związany z programem Muzeum, w którym ostatnio zajęcia prowadzili Massmix, Studnia „O”, Leszek Kolankiewicz i inni.
Kluboksięgarnia jest czynna codziennie w godzinach 9:00 – 20:00.

W Muzeum odbywają się też seanse Etnokina. Artystyczny repertuar, przeglądy tematyczne, działalność edukacyjna oraz popularyzatorska (wykłady, warsztaty, projekcje okazjonalne) to podstawa programowa kina. Sala kinowa mieści blisko 150 osób. Ceny biletów to 10 zł (od poniedziałku do czwartku) oraz 12 zł (od piątku do niedzieli).

PME prowadzi także blog - zazwyczaj autorami wpisów na muzealnym blogu są pracownicy muzeum oraz stażyści, ale inne zainteresowane osoby także mogą publikować swoje artykuły i przede wszystkim komentować artykuły już istniejące.

Godziny otwarcia Muzeum:
Poniedziałek - muzeum nieczynne
Wtorek, Środa: 11.00 - 19.00
Czwartek: 11.00 - 17.00 (wstęp bezpłatny na wystawy stałe)
Piątek: 11.00 - 19.00
Sobota: 12.00 - 18.00
Niedziela: 12.00 - 18.00

Państwowe Muzeum Etnograficzne
w Warszawie, 
Państwowe Muzeum Etnograficzne
w Warszawie

adres: ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa
Sekretariat: 
22 827 76 41 
wew. 230 lub 231
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Biuro rezerwacji: 22 696 53 80
oraz 510 336 571

http://ethnomuseum.pl/kontakt/
https://www.facebook.com/panstwowemuzeum.etnograficzne/
https://www.instagram.com/ethnomuseuminwarsaw/?hl=pl
https://www.youtube.com/user/EthnomuseumWaWa/featured