Związek Ukraińców w Polsce powstał w lutym 1990 r. Jest następcą prawnym działającego od 1956 r. Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Na czele organizacji stoi prezes Piotr Tyma.
Głównym celem organizacji jest działanie na rzecz zachowania tożsamości kulturalnej społeczności ukraińskiej w Polsce oraz rozwój dobrosąsiedzkich kontaktów i współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą. Dodatkowo prowadzi działalność oświatowo (letnie obozy dla dzieci i młodzieży, seminaria dla nauczycieli). Co roku wydawnictwo 'Tyrsa' - funkcjonujące w ramach ZUwP przygotowuje kilka pozycji książkowych poświęconych historii Ukraińców w Polsce, relacjom polsko-ukraińskim.

Związek prowadzi działalność oświatową i kulturalną, jest organizatorem wielu imprez ogólnopolskich i regionalnych, m. in. Festiwalu Kultury Ukraińskiej, różnego typu seminaria poświęcone tematyce polsko-ukraińskiej, przegląd filmów „Kadry z historią w tle” oraz klasyki kina ukraińskiego, wystawę fotograficzną poświęconą akcji „Wisła” oraz Wielkiemu Głodowi na Ukrainie w latach 1932–1933. Prowadzi również działalność wydawniczą, patronuje działalności wielu chórów oraz zespołów pieśni i tańca. ZUwP współpracuje z organizacjami pozarządowymi z Polski i Ukrainy, jak również z nowych krajów Unii Europejskiej (Węgier, Słowacji, Litwy, Estonii).

Przy instytucji działa redakcja wydawanego w języku ukraińskim tygodnika „Nasze Słowo” wraz z dodatkami dla dzieci „Switanok” i dodatkiem dla kobiet „Krynycia” oraz wydaje rocznik „Almanach Ukraiński”. Jest współwydawcą magazynu telewizyjnego „Telenowyny”, emitowanego dwa razy w miesiącu w TVP 3. Obecnie organizacja jest zaangażowana w szereg przedsięwzięć służących rozwojowi kontaktów pomiędzy historykami, dziennikarzami mediów elektronicznych i prasy oraz z przedstawicielami samorządów z Polski i Ukrainy.

ZUwP jest członkiem międzynarodowych struktur ukraińskich: Światowego Kongresu Ukraińców, Europejskiego Kongresu Ukraińców, Ukraińskiej Ogólnoświatowej Rady Koordynacyjnej. Związek oraz organizacje wspierające go (m. in. Zjednoczenie Łemków, Związek Ukrainek, Organizacja Skautowska „Płast”) reprezentują społeczność ukraińską z Polski na forum ponadnarodowych struktur ww. organizacji oraz w strukturach międzynarodowych zajmujących się problematyką mniejszości narodowych i etnicznych. Związek delegował również przedstawiciela do Rady Mediów Elektronicznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Europejskiej Unii Języków Regionalnych i Mniejszościowych.


Kontakt:
tel.: 22 679 96 77, 22 677 88 06
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Związek Ukraińców w Polsce
ul. Kościeliska 7

www.zup.ukraina.com.pl