Węgierskie Centrum Kultury - Liszt Intézet - Magyar Kulturális Centrum Varsó, zostało założone 4 listopada 1935r. Dyrektorem WIK jest István Gordon, który jednocześnie jest radcą Ambasady Republiki Węgierskiej. Do głównych celów instytutu należą przybliżanie polskiemu społeczeństwu wszelkich wiadomości dotyczących Węgier, podtrzymywanie pozytywnych stosunków między oboma państwami. Ponadto pracownicy instytutu starają się nawiązywać kontakty kulturalne oraz naukowo-oświatowe między polskimi i węgierskimi środowiskami muzyków, plastyków i filmowców.

W ramach stałej działalności placówka prowadzi od września 1999r. Szkołę im. Adorjána Divékiego, która dwa razy w miesiącu organizuje zajęcia dla dzieci z węgierskich oraz polsko-węgierskich rodzin. Prowadzi także naukę węgierskich tańców ludowych. Przy instytucie działa biblioteka, której zbiory oszacowuje się na 8 tys. pozycji książkowych (głównie w języku węgierskim), 713 filmów, 204 płyt i 70 CD-ROMów.

Najnowszym przedsięwzięciem WIK jest otworzenie Językowego Centrum Egzaminacyjnego ELC, w którym można otrzymać certyfikat po uprzednim zdaniu egzaminu z wybranego języka i na określonym poziomie zaawansowania. Zainteresowani mają do wyboru język węgierski, polski, angielski i niemiecki. Certyfikat wydawany przez to Centrum jest honorowany w krajach Unii Europejskiej. Dodatkowym atutem Centrum jest współpraca z Konsorcjum ECL Uniwersytetu w Pécs na Węgrzech.

 

Węgierskie Centrum Kultury - Instytut Liszta
ul. Moniuszki 10 

Tel: +48226293242

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 https://www.facebook.com/hunginst/

https://culture.hu/pl/warszawa

https://www.youtube.com/channel/UC6VNQMCUFuBeLJXLfAQrWAQ