Budynek, w którym mieści się szkoła został wybudowany w II połowie XIX wieku i przebudowany ok. 1910 roku przez berlińskiego inżyniera Nauma Hornsteina. Mieściła się w nim mykwa, rytualna łaźnia żydowska.

Liceum jest szkołą humanistyczną, z rozbudowanym blokiem zajęć dotyczących współczesnej historii, literatury, sztuki i filozofii. Przedmioty niehumanistyczne nauczane są w systemie blokowym, w czasie „tygodni przyrodniczych”. Istotną częścią programu szkoły są spotkania i zajęcia ze specjalistami z różnych dziedzin – zarówno z wybitnymi humanistami i humanistkami, jak i z ekspertami w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.

Integralną częścią programu jest nauka przedmiotu 'Historia i kultura Żydów polskich'. Historia polskich Żydów, w całym jej bogactwie i złożoności, jest nie tylko tematem fascynującym samym w sobie, nie tylko ważnym składnikiem historii państwa polskiego, lecz także – punktem wyjścia do refleksji nad doświadczeniem wielokulturowości w przeszłości i współczesności Rzeczypospolitej.
W bloku poświęconym światu współczesnemu uczniowie i uczennice poznają mechanizmy tworzenia i współistnienia różnych tożsamości. Będą rozmawiać o dziełach literackich i filozoficznych oraz o propozycjach myśli społecznej XX i XXI wieku.
Każdy uczeń ponadto uczy się trzech języków obcych: dwóch zachodnich i jednego wprowadzającego w specyfikę innej kultury – hebrajski, jidysz, łacina lub arabski.

'Wielokulturowość jest dla nas okazją do poznania nie tylko kultury Zachodu, lecz także innych kręgów kulturowych. Jest też punktem wyjścia dla badania, czym jest kultura, jak budowane są tożsamości kulturowe, skąd biorą się normy i wzorce zachowań. Pokazujemy nie tylko kultury w ich „idealnym” kształcie, lecz także pogranicza, przekształcenia, różnorodność postaw w obrębie jednej kultury, śledzimy wzajemne wpływy i różnice. [...]'


Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia - kontakt:
ul. ks. Kłopotowskiego 31
tel.: (22) 670 21 42
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: http://wlh.edu.pl/
Facebook: WLH. im. Jacka Kuronia