Szkoła Języka i Kultury Japońskiej (SJiKJ) została utworzona we wrześniu 1992 roku w ramach działalności Polskiej Fundacji Japonistycznej powołanej do życia rok wcześniej przez pracowników Zakładu Japonistyki i Koreanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. SJiKJ zajmuje się propagowaniem nauki języka japońskiego oraz popularyzacją kultury japońskiej w Polsce.

Obecnie Szkoła Języka i Kultury Japońskiej prowadzi:

 

  • kursy języka japońskiego dla młodzieży i dorosłych
  • kursy japońskiej ceremonii herbaty chanoyu

 


Kursy języka japońskiego dla młodzieży i dorosłych:

Zajęcia rozpoczynają się w połowie października i trwają do końca czerwca. Ponadto na początku grudnia 2006 r. uruchomione zostaną zajęcia dla dodatkowej grupy początkującej.
Nauczanie języka japońskiego prowadzone jest obecnie na czterech poziomach zaawansowania. Konwersacje prowadzi lektor japoński. Osoby uczęszczające na kurs mają możliwość wzięcia udziału w Konkursie Krasomówczym Języka Japońskiego (Nihongo benron taikai) oraz egzaminie na certyfikat potwierdzający poziom znajomości języka japońskiego (Nihongo nōryoku shiken) organizowanym przez Ambasadę Japonii w Warszawie. Ponadto co roku organizowany jest wyjazd jednego z uczestników kursu (w wieku licealnym) na Konkurs Krasomówczy, który odbywa się w Japonii w czasie wakacji letnich.


Kursy japońskiej ceremonii herbaty chanoyu:

Kurs trzymiesięczny odbywa się raz w tygodniu po 90 minut. Organizowany jest przez cały rok, w momencie, kiedy zbierze się minimalna liczba uczestników. Zajęcia odbywają się w grupach liczących od 8 do 10 osób.

Jednodniowe warsztaty chanoyu obejmują

  • część teoretyczną: wstęp do teorii, filozofii i historii drogi herbaty w Japonii oraz związanych z nią gałęzi sztuk (ceramika, malarstwo, kaligrafia, tkanina, poezja)
  • pokaz przygotowywania herbaty przy zimowym palenisku ro
  • smakowanie tradycyjnych słodyczy i herbaty
  • ćwiczenia praktyczne: poruszanie się w przestrzeni pawilonu herbacianego, podstawy etykiety gościa, podstawy filozofii gospodarza, oswojenie z akcesoriami i paleniskiem, elementy bonryaku temae (przygotowanie herbaty na tacy), elementy chabana („herbaciane kwiaty”)


„Droga herbaty” (jap. chadō lub sadō), nazywana na Zachodzie ceremonią herbaty, jest bogatą, całościową kulturą, sięgającą do takich dziedzin sztuki jak malarstwo, kaligrafia, architektura, ceramika, sztuka stosowania wonności, rzeźba, ogrodnictwo. Chadō może być drogą do poznania nie tylko japońskiej kultury, ale także sposobem na wejrzenie w samego siebie, gdyż poprzez skupienie podczas przyrządzania herbaty uczymy się koncentracji na „tu i teraz”. Spokój czeka na dnie czarki zielonej herbaty matcha.


Zajęcia oferowane przez SJiKJ obejmują wykłady na temat historii i filozofii „drogi herbaty”, a także odsłaniają tajniki ceremonii herbaty zgodnej z tradycją rodu Urasenke, który nieprzerwanie od XVI w. przekazuje nauki pochodzące od mistrza Sen no Rikyū. Uczestnicy kursu poznają elementy temae, czyli ustalonych sposobów parzenia i podawania gościom zielonej, sproszkowanej herbaty matcha. Uczą się, jakie są obowiązki gospodarza, a jakie - gościa. Zaznajamiają się z utensyliami herbacianymi i uczą się nimi posługiwać. Dowiadują się, jak zachowywać się w tradycyjnej japońskiej przestrzeni, jaką jest chashitsu, pawilon herbaciany - gdyż zajęcia te są także jedyną w Polsce okazją do poznawania drogi herbaty w autentycznym chashitsu, wybudowanym przez japońskich cieśli zgodnie z wszelkimi regułami tradycyjnej architektury.

kontakt:
tel.: 530 580 055
Informacje: poniedziałki, środy, czwartki godz. 11.00 - 15.00
Kursy języka japońskiego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Fundacja Japonistyczna
Zakład Japonistyki i Koreanistyki, Instytut Orientalistyczny UW
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

www.szkola.japonia.net.pl