Jan Zabrocki, twórca działającego w Warszawie Centrum Kultury Słowiańskiej, pracował wcześniej w Polskiej Akademii Nauk jako szef Działu Reklamy Literatury Naukowej. Już wtedy zdał sobie sprawę, że porozumienie między narodami zależy od poznania kultur tych narodów. W czasie, gdy ze szkół zaczął znikać język rosyjski, a w księgarniach przestały pojawiać się książki rosyjskie, czeskie czy bułgarskie, Jan Zabrocki postanowił zapełnić tę pustkę i stworzyć w Warszawie placówkę, która udostępni dorobek kulturalny Słowian. I tak w 1995 powstało Centrum Kultury Słowiańskiej prowadzące działalność kulturowo – edukacyjną. Centrum – to w znacznej mierze księgarnia. Można tu znaleźć książki z dziedziny literatury, kultury, językoznawstwa, religii itd. Są to wydawnictwa w językach rosyjskim, białoruskim, ukraińskim, serbołużyckim, słowackim, serbskim, macedońskim a także książki wydawane przez słowiańskie mniejszości, narodowe w Polsce. Książki z ul. Gagarina trafiają do uczelni, bibliotek pracowników naukowych i studentów w całej Polsce, a także poza jej granicami.
Centrum Kultury Słowiańskiej zapewnia wykładowcom i studentom kierunków filologicznych, a zwłaszcza filologii rosyjskiej, białoruskiej i ukraińskiej możliwość zaopatrywania się w pomoce metodyczne i naukowe. W ramach promocji książek wydawanych za granicą i w kraju odbywają się spotkania autorskie z pisarzami, historykami, redaktorami z różnych krajów słowiańskich, w których uczestniczą przedstawiciele nauki i kultury naszego kraju. Osobną grupę prezentowanych w Centrum książek stanowią pozycje o wschodnim chrześcijaństwie a szczególnie o prawosławiu. Są to pozycje zarówno filologiczne jak i teologiczne wydawane w różnych językach i przez różne wydawnictwa.
Centrum pełni również funkcję czytelni prasy słowiańskiej. Dostępne są gazety wydawane za granicą oraz przez mniejszości narodowe w Polsce we wszystkich językach słowiańskich (m.in. „Czasopis”, „Bunt Młodych Duchem”, „Serbske Nowiny”, „Żivot” in.). Można również zapoznać się z żydowskim miesięcznikiem społeczno – kulturalnym „Midrasz” oraz dwoma łemkowskimi kwartalnikami („Watra” i „Besida”), w myśl zasady wyznawanej przez Jana Zabrockiego, że w Centrum powinno być miejsce dla tych publikacji, których nigdzie indziej nie można znaleźć. Na miejscu warto obejrzeć wystawę zdjęć ziemi łemkowskiej zrobionych przez fotografa Szymona Bartna - "Magiczny Świat łemkowszczyzny" oraz zwrócić uwagę na obrazy malarza z Krymu Wołodymira Czajkowskiego. I należy pamiętać, ze wyjątkowa atmosfera Centrum oraz życzliwy dla wszystkich i zarazem oryginalny właściciel nie pozwolą odwiedzającym prędko opuścić tego miejsca.


Centrum Kultury Słowiańskiej
ul. Piękna 24/26a/1. 00-539 Warszawa. 

www.centrumkulturyslowianskiej.pl