W miejscu dawnej kultowej restauracji żydowskiej 'Menora' znajduje się nowa przestrzeń Muzeum Historii Żydów Polskich 'Polin' - Centrum Menora, punkt informacji o żydowskim życiu w Warszawie, a w nim sala spotkań dla organizacji pozarządowych oraz kawiarnia.

W punkcie informacyjnym Centrum można odszukać dawne adresy na wielkiej mapie przedwojennej Warszawy, skorzystać z dostępnych na miejscu baz internetowych i platform, zapisać się na wycieczkę po mieście i dowiedzieć się co, gdzie i kiedy dzieje się w żydowskiej Warszawie.

Sala spotkań to przestrzeń dedykowana dla organizacji pozarządowych i instytucji, których działalność jest zbieżna z misją muzeum Polin - przede wszystkim do organizacji działających na rzecz upowszechniania kultury i zachowania dziedzictwa żydowskiego, ale też do organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka, edukacją obywatelską, przeciwdziałaniem antysemityzmowi, rasizmowi i wszelkiej dyskryminacji. Można tu nieodpłatnie organizować spotkania, wykłady czy prezentacje.

W centrum regularnie odbywają się warsztaty kulinarne. Warsztaty mają na celu przywrócenie do życia zapomnianych przepisów kuchni żydowsko-polskiej i pogłębienie wiedzy o kuchni koszernej.

Na miejscu można również spróbować menu Charlotte Menora, filii kawiarni Charlotte. Jest to kawiarnia żydowska, dla której inspiracją były tradycyjne piekarnie żydowskie, na przykład w paryskim Le Marais. Jak w każdej Charlotte można tu kupić pieczywo wyrabiane na miejscu, szybko i smacznie zjeść oraz napić się wina. Charlotte Menorę wyróżnia jednak pieczywo żydowskie, takie jak bajgle, chałki czy chleby żytnie dostępne tylko w tym lokalu w Warszawie oraz menu poszerzone o dania kuchni żydowskiej.


Centrum Menora,
Plac Grzybowski 2

www.polin.pl/menora

Facebook