Plac Wolności, znajdujący się na terenie klubokawiarni Młodsza Siostra, jest miejscem spotkań warszawskich Białorusinów. Przestrzeń integracji symbolicznie wyznacza rzeźba w formie litery Ў, która odróżnia alfabet białoruski od pozostałych alfabetów wschodniosłowiańskich. 

Plac Wolności został pomyślany jako polska odpowiedź na Plac Pieremien (Plac Przemian) na ulicy Czerwiakowa w Mińsku, gdzie społeczność białoruska organizowała akcje protestacyjne przeciw reżimowi Łukaszenki w czasie rewolucji w sierpniu 2020 roku. Na mińskim podwórku został namalowany mural przedstawiający dwójkę didżejów, Kiryła Hałanaua i Uładzisława Sakołouskiego, którzy podczas miejskiej imprezy 6 sierpnia puścili piosenkę "Chcemy zmian" radzieckiego zespołu Kino, za co zostali aresztowani. Na warszawskim podwórku stanęła rzeźba Ў, autorstwa Moniki Orpik i Natana Kryszka, która ma zachęcać Białorusinów do poszukiwania wspólnego języka - integrowania się, debatowania czy odpoczywania. 

Rzeźba Ў jest pomnikiem moblinym. Póki co zdobi ogródek klubokawiarni Młodsza Siostra, jednak w przyszłości najprawdopodniej zostanie przeniesiona w inne miejsce i wyznaczy nowy Plac Wolności.

Inauguracja Placu  odbyła się 26 września 2021 roku. Rzeźba została zrealizowana w ramach Programu "Mobilni w Kulturze 2021", organizowanego przez m. st. Warszawy, którego operatorem była Fundacja Inna Przestrzeń. 

Więcej o inicjatywie można dowiedzieć się z audycji Radia Kapitał, którą poprowadziła inicjatorka działania, Monika Orpik. 

 

 

 

Plac Wolności (Плошча Свабоды)
ul. Dobra 14/16 (Klubokawiarnia Młodsza Siostra)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Facebook