I, CULTURE Orchestra to utworzony pod egidą warszawskiego Instytutu Adama Mickiewicza zespół młodych muzyków z Polski, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Z menadżerką Ewą Bogusz-Moore oraz realizatorką projektu Martą Lasecką rozmawiamy o wyzwaniach stojących przed ICO, przesłuchaniach do przyszłorocznej edycji oraz muzyce, jako środku komunikacji międzykulturowej.

Kontynent Warszawa: I, Culture Orchestra powstała w 2011 roku. Jakie były początki Orkiestry?

I, Culture Orchestra: Powstały z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza projekt I, CULTURE Orchestra stanowił filar Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Orkiestra miała być naszą wizytówką, a także nośnikiem wartości UE, takich jak solidarność, współpraca i praca ponad podziałami. Początkowo ICO było przedsięwzięciem przewidzianym tylko na sześć miesięcy, jednak spotkało się z tak dużym zainteresowaniem, że po zakończeniu polskiej prezydencji podjęta została decyzja o kontynuowaniu projektu.

KW: Jak byście w takim razie określiły obecną misję ICO?

ICO: Naszą misją jest pomoc przy budowie dialogu pomiędzy Europą Wschodnią i krajami Południowego Kaukazu poprzez działalność muzyczną i edukacyjną. Członkostwo w Orkiestrze umożliwia młodym instrumentalistom nie tylko szlifowanie swoich umiejętności pod okiem czołowych dyrygentów i muzyków z całego świata, ale także uczy współpracy opartej na zasadach integracji, przyjaźni i solidarności.

KW: Jedną z pierwszych rzeczy, które przykuwają uwagę na Waszej stronie internetowej są słowa Leonarda Bernsteina, twórcy m.in. West Side Story. Bernstein twierdził, że muzyka klasyczna to dla ludzi język równie naturalny, jak ten, którego używają na co dzień. Wy poszliście o krok dalej pisząc, że muzyka jest narzędziem porozumienia ludzi podzielonych od czasów Wieży Babel.

ICO: Pracujemy w bardzo różnorodnym kulturowo środowisku, wiele nas dzieli, ale też wiele łączy. To jest bardzo ciekawe, rozwijające doświadczenie dla samych muzyków, ale także dla nas, organizatorów. ICO uczy akceptacji różnic kulturowych, pomaga również w przezwyciężeniu różnego rodzaju podziałów. W skład Orkiestry wchodzą między innymi instrumentaliści pochodzący z Armenii i Azerbejdżanu – krajów, które są ze sobą w konflikcie. Nie ma to jednak żadnego wpływu na ich współpracę w ramach Orkiestry - w trakcie jednej z edycji ICO Azerka i Ormianka siedziały przy jednym pulpicie i grały ze wspólnych nut.

Źródło: I, CULTURE Orchestra

 

KW: Jesteście w trakcie przesłuchań do przyszłorocznej edycji. Jak można zostać członkiem Orkiestry?

ICO: Przesłuchania do kolejnych edycji prowadzimy co roku. I, CULTURE Orchestra jest programem edukacyjnym, przygotowującym młodych ludzi do grania w profesjonalnych orkiestrach, stąd ograniczenie wiekowe muzyków (w przesłuchaniach do przyszłorocznej edycji mogą wziąć udział osoby urodzone między 01.01.1989 a 31.12.1999 – przyp. red.). Każdy, kto chciałby dołączyć do zespołu powinien wejść na naszą stronę internetową i wypełnić formularz rejestracyjny. Na portalu znajdzie też zakładkę z informacjami dotyczącymi repertuaru pierwszego etapu przesłuchań. Wystarczy zamieścić próbkę swoich muzycznych umiejętności na indywidualnym profilu, który zostanie utworzony po rejestracji. Jeśli nasi tutorzy zadecydują, że ktoś przechodzi do następnego etapu, taka osoba otrzyma od nas mail z informacją. Kolejny etap przesłuchań odbędzie się na żywo w każdym z siedmiu krajów uczestniczących w projekcie. W Polsce, wszystkich uczestników drugiego etapu zapraszamy na przesłuchania na przełomie lutego i marca do Warszawy i Gdańska.

KW:  Występowaliście w wielu renomowanych salach koncertowych oraz na cenionych festiwalach muzycznych w całej Europie. Gdzie będzie można Was posłuchać w przyszłym roku?

ICO: Na pewno zagramy w Berlinie i we Włoszech, jesteśmy także w trakcie rozmów dotyczących koncertu w Mińsku. Mamy nadzieję, że wystąpimy również w Warszawie, wciąż jeszcze pracujemy nad trasą.

KW: Czego życzyć Orkiestrze na nadchodzący rok?

ICO: Chyba przede wszystkim szczęścia (śmiech).

KW: W takim razie życzę Wam szczęścia i mam nadzieję, że zobaczymy się w przyszłym roku w Warszawie podczas koncertu. Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała: Julia Witkowska

 

Oficjalna strona I, CULTURE Orchestra

 

Koncert na Majdanie Nezałeżnosti podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy, 2015 r.