Tingatinga to styl malarstwa, zapoczątkowany przez Tanzańczyka, Edwarda S. Tingatingę. Dziś, cztery dekady po jego śmierci, potomkowie i spadkobiercy Tingatingi nadal naśladują jego styl, a tingatinga stało się narodową sztuką Tanzanii. W oczach zachodniego obserwatora, jest to jednak sztuka niepodobna do żadnej innej - choć nieraz wita w muzeach, powstaje w barakach. Obrazy tingatinga często kupowane są przez kolekcjonerów sztuki, ale jednocześnie sprzedawane są też turystom, lub malowane z myślą o dekoracji dziecięcych pokoi. 

Jest to kolejna prelekcja z cyklu „Spotkania z nieznanym”, w ramach którego ciekawe postaci opowiadają o rzeczach nieoczywistych, nieznanych, zaskakujących z różnych zakątków świata.

O cyklu opowiada Adriana Palińska-Saadi, jedna z organizatorek: „Spotkania z nieznanym” to cykl prelekcji, podczas których ciekawe postaci opowiadają o rzeczach nieoczywistych, nieznanych, zaskakujących z różnych zakątków świata. Prelegentami są zarówno obcokrajowcy mieszkający w Polsce lub odwiedzający nasz kraj, jak i Polacy, którzy odbyli ciekawe podróże, często związane z ich działalnością naukową lub zainteresowaniami. "Spotkania z nieznanym" odbywają się raz w miesiącu (zwykle w jedną z sobót) w Centrum Wielokulturowym w Warszawie, a ich organizatorem jest Jasmin - Stowarzyszenie Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej. 

KIEDY?
19 sierpnia 2017, godz. 16-18
GDZIE?
Centrum Wielokulturowe w Warszawie
ul. Jagiellońska 54 (wejście od pl. Hallera)

O sztuce w Europie i Afryce opowie Olga Pawlik, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, która przeprowadziła w Tanzanii trzymiesięczne badania terenowe, przyglądając się pracy malarzy tingatinga.

Prelekcja będzie w języku polskim.
Wstęp wolny.

Facebook