17 września w godz. 19:00 – 21:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLINie odbędzie się koncert muzyki klezmerskiej razem z autentycznymi piosenkami w jidysz.

W koncercie Besarabia śpiewa wezmą udział śpiewak i kompozytor Efim Chorny oraz pianistka i autorka piosenek Suzanna Ghergus. Będzie im towarzyszyć jako gość specjalny skrzypaczka Vanessa Vromans.

Specjalnością Efima i Susanny jest muzyka Żydów z Besarabii, w Polsce mało znana. U nas rozpowszechniona jest raczej klezmerska tradycja polsko-ukraińska niż ta dalej na południe Europy, zachwycająca swoim brzmieniem i rytmami.

Na przebogaty repertuar Chorny/Ghergus Duo składają się piosenki znane im z otoczenia, w którym dorastali, odnalezione w poszukiwaniach terenowych oraz w etnograficznych zbiorach archiwalnych. Sami są autorami wielu utworów – Efim komponuje, Susanna tworzy teksty – które weszły też do repertuaru najbardziej znanych wykonawców gatunku w Europie i USA.

Bilety dostępne w internetowym systemie sprzedaży – http://bilety.polin.pl/nienumerowane.html?id=59174 oraz kasach Muzeum POLIN.