Do końca grudnia 2017 uchodźcy i uchodźczynie oraz osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową mają możliwość wziąć udział w bezpłatnych zajęciach sportowych.

W ramach proponowanych zajęć od lipca do grudnia br. odbywają się treningi piłki nożnej, pływania oraz MMA (mieszane sztuki walki). Bierze w nich udział ok. 100 osób, dorosłych i dzieci, z Warszawy i okolic.

Rekrutacja jest otwarta do momentu wyczerpania miejsc w grupach. Zapisać się można telefonicznie:

Basen: 
dla kogo: kobiety i dziewczęta 12+
kiedy? wtorki i soboty, godz. 16.00
kontakt i zapisy: 889 707 700

Piłka nożna: 
dla kogo? dzieci 4-8 oraz 9-14
kiedy? wrotki i czwartki po południu
kontakt i zapisy: 796 282 405

MMA: 
dla kogo? mężczyźni i chłopcy 16+
kiedy? wtorki i czwartki, godz. 15.00
kontakt i zapisy: 794 111 697

"Osoby, które mieszkają w ośrodkach dla cudzoziemców, m.in. na warszawskim Targówku, ale też w Dębaku, bardzo często wspominały o tym, że nie mają jakiejś ciekawej propozycji, nie mają zajęcia, a przypomnijmy, że przez pierwsze 6 miesięcy swojego pobytu w Polsce te osoby nie mogą pracować, dlatego postanowiliśmy coś z tym zrobić" - powiedziała w rozmowie z PAP Justyna Frydrych z działającej na rzecz wsparcia migrantów w integracji i indywidualnym rozwoju Fundacji Ocalenie, która jest jednym z organizatorów przedsięwzięcia.

Justyna Frydrych dodaje, iż wśród warunków skutecznej integracji uchodźców i uchodźczyń nie można z kolei zapominać o ich dobrym samopoczucie psychicznym oraz kondycji fizycznej, a także o możliwości uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym danego kraju.

Obok regularnych zajęć dla uchodźców i uchodźczyń, odbędą cztery mecze sparingowe drużyn dziecięcych i młodzieżowych oraz cztery otwarte wydarzenia sportowo-kulturalne. Takie spotkania sprzyjają interakcji oraz integracji mniejszości z lokalną społecznością, promują postawy tolerancji, otwartości i wzajemnego zrozumienia.

Organizatorami przedsięwzięcia - obok Fundacji Ocalenie są Stowarzyszenie Na Rzecz Demokracji w Sporcie, Alternatywny Klub Sportowy AKS "Zły" oraz Fundacja dla Wolności.