12 grudnia o godz. 18:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Pańska 3)chińska artystka Carol Yinghua Lu poprowadzi wykład o zmianach społecznych po wydarzeniach 1989 roku w Chinach.

W swoim wykładzie Carol Yinghua Lu omówi wpływ gospodarki rynkowej na wizje i praktyki artystyczne w Chinach w latach 90., z uwzględnieniem twórczości artystów, działań krytyków i kuratorów na rzecz kształtowania nowej infrastruktury i porządku w sztuce. Jak twierdzi Lu wizja sztuki współczesnej zbudowana została na dwóch dyskursach, rynkowym i modernizacyjnym, będących częścią ówczesnej ideologii państwa. Zlekceważono wówczas siłę infrastruktury państwowej, a rynek – zamiast tworzyć kanały rozpowszechniania niezależnych praktyk artystycznych – wikłał się coraz bardziej w politykę państwa. W ciągu dekady lat 90. rynek i państwo zamiast oddalać się od siebie zaczęły wchodzić w coraz silniejsze związki. Jak wkrótce można było się przekonać, zarówno rozdział rynku i państwa, jak i polityki i sztuki były jedynie mitami.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Danwen Xing "Dziennik. Awangarda w Chinach 1993-2003":  https://artmuseum.pl/pl/wystawy/danwen-xing