Kobiety Majdanu – film autorstwa Olhy Onyshko i Petra Diduli o protestach na kijowskim Majdanie na przełomie roku 2013 i 2014 widziane oczami uczestników tego wydarzenia. Głównymi bohaterami filmu są kobiety, dzięki których bohaterskiej postawie protesty na Majdanie nie załamały się w krytycznym ich momencie. W wyniku tzw. Rewolucji Godności upadł rząd Wiktora Janukowycza, a Ukraina obrała proeuropejski kurs polityczny. Po filmie będzie możliwość dyskusji z uczestnikami majdańskich protestów, którzy opowiedzą w jaki sposób doświadczenie Majdanu wpłynęło na ich postawy życiowe. 

Film został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych m.in. na Culver Film Festival, Woodstock Film Festival oraz Richmond Internationa Film Festival. W Warszawie będzie pokazany  12 lutego o godz. 18:30 w Marzyciele i Rzemieślnicy – Dom Innowacji Społecznych przy ul. Brackiej 25, Dom Towarowy Braci Jabłkowscy.

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=WZZKRVTXHT8

Pokaz filmu jest wydarzeniem towarzyszącym wizyty w Warszawie ukraińskich aktywistów tworzących inicjatywę BUR (Будуємо Україну Разом, Budujemy Ukrainę Razem), która polega na organizowaniu licznych obozów głównie na wschodzie Ukrainy, których uczestnicy pomagają lokalnej ludności zarówno w remontowaniu domów, budowaniu miejsc aktywności lokalnej jak i rozmawianiu na temat przyszłości Ukrainy. BUR działa od 2014r. W 2017r. obozy trwały pół roku (kwiecień-październik) i odbyły się w 14 miejscowościach. W obozach wzięło udział ok 500 wolontariuszy. Po pokazie filmu odbędzie się prezentacja inicjatywy BUR. 

Film jest w języku ukraińskim z napisami angielskimi.

Szczegóły na stronie organizatorów