Pełne energii tańce w kole i porywająca muzyka.
NOWA GRUPA DLA POCZĄTKUJĄCYCH od października: pon. 18-20
zajęcia wspólne (połączone poziomy) pon., czw. 20-21.45
miejsce: Radomska 13/21 (szkoła)

Nie ma ścisłego podziału na poziomy (zachęcam do rezerwowania sobie czasu na całe zajecia), tańczymy po prostu w jednej grupie: zajęcia dla początkujacych mają za cel ułatwienie włączenia się we wspólne tańczenie.

www.snunit.jewish.org.pl/zajecia


TAŃCE IZRAELSKIE
nazwałabym współczesnymi tańcami ludowymi. Obok muzyki izraelskiej słyszymy muzykę arabską, poza granicami Izraela tańczą Żydzi, jak i ludzie którzy w kulturze żydowskiej (religii) odnajdują korzenie swojej kultury (religii), jak też wszyscy ci, których ten taniec fascynuje.

Jest w tańcach izraelskich miejsce na to, żeby wyrażać siebie i jednocześnie wspólne kroki pozwalają poczuć się częścia grupy. Mówiąc o tańcu jeszcze bardziej ogólnie: ruch ma niezwykłą moc – umożliwia poznanie siebie, w szczególności w relacjach z innymi i wypróbowanie poprzez ciało nowego sposobu bycia.

W tańcach izraelskich, jako części kultury izraelskiej, wyraża się w moim pojęciu ta sama siła, która zbudowała kraj od nowa, ożywiła martwy język – i wytworzyła też unikalną kulturę tańca, który to proces zazwyczaj trwa stulecia. Siła ludzi i ich marzenia. Słowa Teodora Herzela, są według mnie najlepszą definicją tańców izraelskich – >>jeśli „to” tańczysz, to oznacza, że „to” istnieje<<. Już nie w sferze marzeń, ale rzeczywistości. W której płaczesz, cieszysz się, kochasz, zwyciężasz, przegrywasz. I możesz to wszystko przetańczyć, wiedząc że nie jesteś sam.


Monika Leszczyńska