Towarzystwo Interwencji Kryzysowej rozpoczyna projekt budowy sieci rzeczniczej 'Od rekomendacji do decyzji' skierowany do uchodźczyń i migrantek mieszkających w Polsce. Celem projektu jest aktywizacja obywatelska uchodźczyń, migrantek, działania rzeczniczce, lobbing na rzecz w/w grup i tworzenie sieci organizacji działających na rzecz cudzoziemców. Czas trwania projektu: 1 października 2011 r. - 30 czerwca 2012 r.
Projekt oraz prowadzone w nim działania mają być pełną własnością uczestniczek, to one mają stać się jego autorkami i realizatorkami. Od potrzeb reprezentowanych społeczności oraz wyborów samych uczestniczek zależeć będą obszary i scenariusze działań rzeczniczych.
Działania przewidziane w projekcie:
1. Warsztaty partycypacyjne dla uczestniczek, obejmującę kształcenie umiejętności z zakresu kompetencji liderskich, autoprezentacji, komunikacji zewnętrznej oraz wykorzystywania narzędzi multimedialnych do działań rzeczniczych (zakres tematyczny warsztatów będzie podlegać zmianie w zależności od potrzeb rozwojowych uczestniczek).
Terminy 2-dniowych warsztatów: 11-12 oraz 26-27 listopada 2011 roku (Kraków).
2. Budowanie sieci współpracy z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz uchodźców.
3. Działania rzecznicze, informacyjne i monitoringowe w poszczególnych obszarach polityk społecznych, uznanych przez uczestniczki za priorytetowe.
Projekt skierowany jest do migrantek i uchodźczyń, które:
- znają język polski w stopniu komunikatywnym,
- posiadają wysoką motywację do aktywnego zaangażowania się w projekt i podejmowania działań na rzecz swoich społeczności,
- są otwarte na nowe wyzwania, związane z organizowaniem procesu rzeczniczego (pozyskiwanie sojuszników działań, przygotowywanie wystąpień, pisanie listów i petycji),
- posiadają minimalne doświadczenie w kontaktach z polskimi instytucjami i organizacjami.
Podczas trwania projektu uczestniczki nabędę wiedzę, umiejętności i doświadczenie z zakresu prawa i samorządności, wywierania wpływu, rozwiązywania konfliktów, korzystania z nowoczesnych narzędzi komunikacji (internet) oraz budowania i realizacji planów współpracy. Uczestniczki zostaną objęte wsparciem coachów oraz będą posiadały stały dostęp do konsultacji z ekseprtami z zakresu prawa, samorządności, psychologii oraz interwencji kryzysowej.
Zgłoszenia uczestnictwa (do 28 października):
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: (+48) 692709686, (+48) 124311559.
W zgłoszeniu należy umieścić:
- informacje podstawowe: imię i nazwisko, kraj pochodzenia, obecne miejsce zamieszkania, dane kontatowe (telefon, adres e-mail)
- krótki (2-4 zdania) opis dotychczasowych doświadczeń związanych z działalnością na rzecz własnej społeczności w Polsce
- krótki opis motywacji do uczestnictwa w projekcie (np. z jakimi trudnościami spotyka się dana społeczność, które można by rozwiązać dzięki działaniom w ramach projektu).