Daktari to prowadzona przez trębacza Olgierda Dokalskiego warszawska grupa improwizatorów. Ich muzyka to organiczna fuzja noise’owej energii z jazzowymi improwizacjami i folkowymi pieśniami. Całość ujęta jest w awangardową strukturę, zostawiającą muzykom dużo swobody. Wśród rozległych inspiracji zespołu można odnaleźć m. in. Mogwai, Sonic Youth, Gastr Del Sol, Andrew Hilla, Juliusa Hemphilla czy też Dona Cherry'ego. O młodym warszawskim klezmersko-noiserockowym zespole DAKTARI robi się coraz głośniej. Na ostatniej edycji HEINEKEN OPEN'ER FESTIVAL wystąpili jako debiutant bez wydanej płyty i zagrali na WORLD STAGE - jednej z trzech głównych scen festiwalu. Taka sytuacja to ewenement - w ciągu ostatnich paru lat żaden młody zespół nie dostał takiej szansy.
Grupa powstała w 2010 r. w Warszawie. Po raz pierwszy dali znać o sobie warszawskiej publiczności organizując Avant Jam Sessions w klubie Grawitacja. Mają też na swoim koncie występy na festiwalach: Nowa Muzyka Żydowska 2011, Warsaw Summer Jazz Days, Warszawa Singera oraz w finale festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.
W sierpniu 2011 nakładem wytwórni Multikulti ukazał się debiutancki album grupy pod tytułem „This is the last song I wrote about Jews. Vol 1.”. Płyta została nagrana „na żywo ale w studio” i zawiera wyłącznie własne kompozycje, odwołujące się do muzyki klezmerskiej. Zamiast odtwarzania dawnych dźwięków, zespół tworzy swoją autorską wizję tej muzyki. Premiera płyty miała miejsce na Tzadik Poznań Festival, na którym prezentowane są najciekawsze zjawiska nowej muzyki żydowskiej.
Kompozycje Daktari jeszcze przed premierą można było usłyszeć między innymi w Radiowej „Dwójce”, TOK FM, Radio PIN, czy też Radio Jazz, a w sierpniu „This is the last song I wrote about Jews. Vol 1.” była płytą miesiąca w Radio PIN oraz płytą tygodnia w Programie 2 Polskiego Radia.
Obecnie grupa przygotowuje się do jesiennej trasy koncertowej, po której zamierza wejść do studia i rozpocząć nagrywanie drugiej płyty.
Olgierd Dokalski – trąbka
Trębacz i cybernetyk, urodzony w Warszawie. Samouk, na trąbce zaczął grad w wieku dziewiętnastu lat. Stypendysta niemieckiego programu Culturia (wspieranego przez Konrad Adenauer Stiftung). Obecnie prowadzi zespół Daktari oraz współtworzy trio kIRk.
Mateusz Franczak – saksofon tenorowy
Multiinstrumentalista, improwizator (instrumenty klawiszowe, saksofon, gitara). Zaczynał od grania na gitarze w grupach punk rockowych, ale ostatecznie jego głównym instrumentem został saksofon. Odnajduje inspiracje w najróżniejszych gatunkach muzycznych. Przeciwnik podziału muzyki na niską i wysoką. Oprócz Daktari współtworzy funkowy zespół 22pm.
Robert Alabrudziński - perkusja
Perkusista, improwizator. Przez wiele lat współtworzył awangardowo-instrumentalne trio Strange Brew. Udzielał się w wielu projektach - głównie w kręgach muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Uczęszczał do Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. K. Komedy w klasie Bogdana Kulika (Marek&Vacek, Old Timers, Swing Workshop).
Maciej Szczepański – bas
Basista, samouk i poszukiwacz nowych inspiracji, które czerpie głównie ze spotkao z innymi muzykami. Udzielał się w wielu projektach alternatywnych (m.in. zespół Plazmatikon), hip hopowych (wystąpił gościnnie na płytach zespołów Hemp Gru i HiFi Banda), klezmerskich i improwizatorskich. Występował m.in. z Mazzollem, Andrzejem Przybielskim, Tomaszem Dąbrowskim, Frankiem Londonem i Paulem Brody.
Miron Grzegorkiewicz – gitara
Urodzony w 1987 roku w Warszawie, gitarzysta, improwizator swobodny, sound designer. Związany z grupami How How i Daktari.
http://www.myspace.com/daktaripl
http://daktaripl.bandcamp.com/
http://www.facebook.com/daktaripl