Od kilku miesięcy warszawska Gmina Wyznaniowa Żydowska zbiera wszelkie dokumenty dotyczące historii budynku szpitala przy ul. Leszno 15. Są to zdjęcia, plany, dokumenty archiwalne, ale też historie ludzi i opowiedziane przez ludzi. Stąd apel do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek dokumenty, fotografie czy choćby wspomnienia związane ze szpitalem. Gmina zbiera wszystko co dotyczy byłego zakładu dla dzieci i starców żydowskich przy ul. Leszno. Jeżeli nie istnieje możliwość przekazania pamiątek - Gmina zwraca się z prośbą o możliwość ich skopiowania lub sfotografowania.
Została wykonana szczegółowa dokumentacja fotograficzna już zgromadzonych materiałów. Prawdopodobnie pod koniec 2009 roku Gmina otworzy wystawę poświęconą szpitalowi, a zebrany materiał zostanie umieszczony na specjalnej stronie internetowej.

Kontakt: Anna Grzegorzewska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , tel. 022 620 58 37


Ulica Leszno 15
Tutaj do 1941 roku znajdował się zakład dla dzieci i starców żydowskich. Po zamknięciu getta warszawskiego budynek znalazł się po aryjskiej stronie i z rozkazu Niemców przeniesiono do niego szpital św. Łazarza. Niestety budynku nie udało się uratować, dlatego też Gmina postanowiła ocalić go od zapomnienia.

Od momentu odzyskania prawa własności budynku, Gmina Żydowska planowała go uratować. Pierwotnie zwróciła się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego z propozycją dzierżawy gmachu na rzecz szpitala św. Łazarza, na minimum 15 lat w zamian za jego remont. Po odmownej odpowiedzi i po zwolnieniu budynku zamierzała sama przeprowadzić rewitalizację, jednak wg ekspertyzy rzeczoznawców obiekt nie nadawał się już do remontu. W opinii specjalistów budynek nadawał się już tylko do rozbiórki, na co wyraził zgodę Urząd Miasta Warszawy w prawomocnej decyzji ze stycznia tego roku.

W międzyczasie przy Lesznie - mimo zabezpieczenia pustostanu - pojawili się nieproszeni goście i wandale. Istniała obawa, zważywszy na stan obiektu, że w każdej chwili może dojść do tragedii. W tej sytuacji Gmina zdecydowała się przystąpić do rozbiórki coraz bardziej niszczejącego budynku.


www.jewish.org.pl