If you are EU citizen living in Poland and you want to vote in Europarliament election here, you have to register as a voter in your nearest commune office. Hurry! Deadline passes on the 9th of April. To znaczy: Jeśli jesteś obcokrajowcem, obywatelem jednego z państw UE, a mieszkasz w Polsce i chcesz głosować tu w wyborach do europarlamentu, musisz zarejestrować się w najbliższym urzędzie gminy. Śpiesz się! Termin mija 9 kwietnia.
Przed poprzednimi wyborami o możliwości zagłosowania w Polsce wiedziało niewielu obcokrajowców. W całym kraju zgłosiło się tylko 161 osób. To dlatego, że ordynacja wyborcza do europarlamentu wyznacza bardzo krótki termin - 30 dni od daty, kiedy prezydent zarządzi wybory. W tym roku termin upływa już 9 kwietnia! - Do urzędu gminy lub dzielnicy w miejscu zamieszkania trzeba dostarczyć wypełniony wniosek, którego wzór - po polsku i angielsku - jest na stronie internetowej PKW. Na koniec 2008 r. mieliśmy w rejestrach 313 mieszkańców Unii, którzy mogli głosować w Polsce - informuje Beata Tokaj, szefowa zespołu prawnego i organizacji wyborów w Krajowym Biurze Wyborczym.
Głosować mogą obywatele UE, którzy nie są obywatelami polskimi, a najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat; nie są pozbawieni praw wyborczych w wyborach do PE w państwie Unii, którego są obywatelami. Muszą stale zamieszkiwać w Polsce i dopisać się w terminie do stałego rejestru wyborców.
Dla osoby, która rzadko ma do czynienia z polską biurokracją, może to się wydać skomplikowane. Do urzędu trzeba zanieść osobiście (nie da się przez internet) nie tylko wniosek z podstawowymi informacjami o sobie, ale też m.in. ksero dokumentu stwierdzającego tożsamość; deklarację, w której podaje się nazwę okręgu wyborczego albo miejscowości w rodzinnym kraju; oświadczenie, że zamierza korzystać z czynnego prawa wyborczego tylko w Polsce. Do tego numer i data wydania zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu z nazwą urzędu, który je wydał. Dokumenty nie po polsku trzeba mieć przetłumaczone na polski. - Wystarczy, że zrobi to ktoś z rodziny czy znajomy - mówi Tokaj.
Informacja PKW i druki są na pkw.gov.pl (w dziale inne informacje i wyjaśnienia) oraz na Wyborcza.pl
Dominik Uhlig
Źródło: Gazeta Wyborcza