Żydowski Instytut Historyczny zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu.
Do udziału zaproszeni są autorzy prac obronionych w ciągu ostatnich trzech lat - na konkurs powinni skierować je promotorzy. Prace należy wysłać w postaci wydruku oraz dyskietki z zapisem cyfrowym. Do pracy należy dołączyć adres kontaktowy autora wraz z numerem telefonu.
Termin składania prac upływa 30 października 2008 r.


Regulamin „Konkursu imienia Majera Bałabana na Najlepsze Prace Magisterskie i Doktorskie o Żydach i Izraelu”


§1
Informacje wstępne

1. Konkurs imienia Majera Bałabana na Najlepsze Prace Magisterskie i Doktorskie o Żydach i Izraelu (dalej: Konkurs) jest organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny (dalej: Instytut), który ogłasza kolejne jego edycje oraz powołując jury.

2. Konkurs organizowany jest raz na dwa lata.

3. Każdorazowo edycję Konkursu rozpoczyna jego ogłoszenie na stronie internetowej Instytutu (www.jhi.pl) oraz na łamach prasy, a kończy ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród. Czas od rozpoczęcia do zakończenia edycji Konkursu nie powinien przekroczyć roku.

4. Konkurs ma na celu wyłonić najlepszą spośród nadesłanych prac doktorskich i magisterskich, przyczynić się do utworzenia centralnej informacji o stanie badań nad historią i kulturą Żydów w Polsce, promować wiedzę o Żydach i o Izraelu oraz jej badaczy, wnosić wkład w rozwój polskiej humanistyki.

5. Prace konkursowe dotyczą historii i kultury Żydów oraz historii i kultury Izraela przy najszerszym ich rozumieniu bez względu na reprezentowana dyscyplinę.

6. Postępowanie konkursowe dotyczy osobno prac magisterskich i osobno prac doktorskich.


§2
Warunki uczestnictwa

1. Na konkurs mogą być zgłaszane tylko prace obronione.

2. Obrona pracy konkursowej powinna odbyć się nie wcześniej niż trzy lata przed dniem ogłoszenia Konkursu.

3. Zgłaszane prace muszą być kopią pracy obronionej.

4. Praca konkursowej musi być napisana w języku polskim albo musi być obroniona na polskiej uczelni.

5. Pracę konkursową zgłasza jej promotor albo recenzent na wniosek magistranta albo doktoranta.

6. Zgłoszenie zawiera poprawnie wypełniony Formularz Uczestnictwa oraz wydruk i elektroniczną wersję pracy.

7. Zgłoszenie do Konkursu jest równoznaczne ze zgodą na archiwizowanie pracy przez Instytut zgodnie z zasadami określonymi we właściwych aktach prawnych.


§3
Kapituła Konkursu

W skład Kapituły Konkursu (dalej: Kapituły) wchodzą wybitni uczeni zajmujący się problematyką żydowską.
Kapituła zapewnia należną Konkursowi rangę.
Na własne żądanie członkowie Kapituły mają prawo uczestniczyć w pracach jury.


§4
Jury

1. Skład jury powołuje dyrektor Instytutu.

2. Po ukonstytuowaniu się, jury powołuje ze swego grona przewodniczącego.

3. Na pierwszym posiedzeniu, jury ustala procedurę oceny prac oraz terminarz ogłoszenia wyników. Informacje te jury podaje do publicznej wiadomości.

4. Jury może włączać do swojego grona nowych członków na każdym etapie swoich prac.

5. Jury może zamówić recenzje pracy konkursowej u specjalisty niewchodzącego w jego skład.

6. Obrady jury są tajne.

7. Decyzje jury są ostateczne.


§5
Nagrody i laureaci

1. Jury przyznaje po jednej Nagrodzie Głównej oraz po dwa Wyróżnienia Konkursowe osobno dla prac magisterskich i dla prac doktorskich:

2. Oficjalna nazwa nagrody brzmi: Nagroda Główna w konkursie im. M. Bałabana Żydowskiego Instytutu Historycznego za Najlepszą Pracę Magisterską/Doktorską o Żydach i Izraelu; Pierwsze Wyróżnienie Konkursowe Żydowskiego Instytutu Historycznego w [kolejnej] Edycji Konkursu imienia Majera Bałabana na Najlepszą Pracę Magisterską/Doktorską o Żydach i Izraelu; Drugie Wyróżnienie Konkursowe Żydowskiego Instytutu Historycznego w [kolejnej] Edycji Konkursu imienia Majera Bałabana na Najlepszą Pracę Magisterską/Doktorską o Żydach i Izraelu.

3. Jury może nie przyznać Nagrody Głównej.

4. Jury może przyznać Wyróżnienie Honorowe dla najlepszej pracy tematycznej, w szczególności dla pracy dotyczącej Zagłady Żydów oraz dla pracy dotyczącej Państwa Izraela.

5. Jury może przyznać tematyczne Wyróżnienie Honorowe sponsorowane przez instytucje zajmujące się historią i kultura Żydów i nazwać je nazwą mecenasa.

6. Wyróżnienia Honorowe mogą otrzymywać także prace nagrodzone Nagrodą Główną oraz Wyróżnieniami Konkursowymi.

7. Charakter i wysokość nagród ustalany jest przez dyrektora Instytutu przed rozpoczęciem kolejnej edycji Konkursu.

8. Nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy Konkursu są jego laureatami.

9. Nagrody i wyróżnienia wręczane są uroczyście przez dyrektora Instytutu.

10. O nagrodzie i wyróżnieniu informowany jest rektor uczelni, nadającej laureatowi zawodowy stopień magistra oraz stopień naukowy doktora.

11. Laureat Nagrody Głównej ma prawo wygłosić wykład inaugurujący kolejny rok akademicki w Żydowskim Instytucie Historycznym.


Osobna Procedura Kwalifikacyjna

1. Prace nadesłane na poprzednią niedokończoną edycje Konkursu poddawane są Osobnej Procedurze Kwalifikacyjnej (dalej: Procedura).

2. Autorom prac, o których mowa w punkcie 1, jury przyznaje po jednym dodatkowym Wyróżnieniu Konkursowym, osobno dla prac magisterskich, osobno dla prac doktorskich.

3. Na żądanie autora jego praca może być jednak włączona w procedury opisane w par. 4, pkt. 4 oraz w par. 5, pkt. niniejszego Regulaminu.

4. W odniesieniu do pozostałych wymogów wyrażonych w par.2, pkt. 2, 5, oraz drugiej części pkt. 7, prace te uważa się za prawidłowo złożone.

5. Instytut za pośrednictwem uczelni, które nadały tytuł magistra oraz stopień doktora oraz na swoich stronach internetowych powiadamia o wszczęciu Procedury.


www.jewishinstitute.org.pl