Konkurs skierowany jest do uczniów w wieku 14 - 18 lat, którzy mają za zadanie stworzyć podwójny portret siebie i swojego Alter Ego (łac. drugi ja) wywodzącego sie z innej kultury, tradycji lub kraju. Uczestnicy mogą zamieszczać swoje prace w formie multimedialnej na specjalnej stronie www.alterego-europe.eu/pl

Aby pokazać swoje Alter Ego można wykorzystać film/video (maksymalnie 5 min.), mieszane media, muzykę (maksymalnie 3 min.), performance (udokumentowany na filmie, maksymalnie 5 min.) lub fotografię. Alter Ego może powstać także w formie obrazu (maksymalnie 1m x 1m) lub rzeźby (1m, 10kg) - po wykonaniu należy zrobić zdjęcie aparatem cyfrowym i zamieścić je na stronie konkursowej: www.alterego-europe.eu/pl


Dozwolony format zapisu cyfrowego to JPG, GIF, PDF, ppt, tiff, mp3, flv (flash video).

Tematyka prac ma obejmować zagadnienia związane z różnorodnością kulturową (migracja, emigracja, mniejszości etnicznie i narodowe, sąsiedzi, ja-inny, mój kraj - zagranica). Zwycięzcy konkursu zostaną zaproszeni do Danii na międzynarodowe warsztaty artystyczne oraz otrzymają tytuł 'ambasadora dialogu międzykulturowego' w szkołach, centrach kultury, centrach spotkań i dialogu, jak i w instytucjach politycznych i rządowych. Z najlepszych prac utworzona zostanie wystawa, która będzie prezentowana w 23 krajach europejskich. Przewidzianych jest wiele dodatkowych nagród.

Prace można zamieszczać na stronie od 14 czerwca do 5 września 2008.

Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni podczas uroczystości, która odbędzie się 4 października 2008.

Konkurs odbywa się w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008 i koordynowany jest przez EUNIC (European Union National Institutes for Culture - Europejski Związek Instytutów Kultury).

Projekt Alter Ego prowadzony jest równolegle w 23 krajach, a w Polsce koordynowany jest przez Goethe-Institut Warszawa i realizowany przy współpracy z British Council, Österreich Institut oraz Institut Français de Varsovie.

www.alterego-europe.eu/pl