Sudan jest nie tylko największym państwem w Afryce, lecz także jednym z najbardziej dotkniętych wojnami domowymi krajem na świecie. Miliony jego mieszkańców cierpią z powodu wojny, chorób, głodu i skrajnego ubóstwa. W celu przybliżenia oraz zapoznania się z problemami milionów ludzi w dalekiej Afryce zapraszamy do Torunia na:
- WYSTAWĘ ZDJĘĆ z Południowego Sudanu, którą oglądać będzie można w dniach 12 – 20 grudnia br. w holu głównym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ul. Gagarina 15,
- WYKŁAD Urszuli Świerczyńskiej z Organizacji Narodów Zjednoczonych pt: „Czy warto wracać? Wyzwania procesu reintegracji uchodźców powracających po wojnie i wysiedleńców w Południowym Sudanie”, który odbędzie się o godzinie 18.00, na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu , ul. Gagarina 15, Aula A. Wykładowi towarzyszył będzie pokaz slajdów z Południowego Sudanu.
- PANEL DYSKUSYJNY z udziałem zaproszonych gości oraz publiczności pt: „Jak pomagać? Współczesna pomoc humanitarna i rozwojowa”. W dyskusji udział wezmą:
- Adam Świerczyński – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Wiceprezes, członek Zarządu, koordynator misji w Sudanie
- dr Michał Balcerzak – Katedra Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!
Gorąco zapraszamy wszystkie media do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym oraz włączenia się w promocje tego toruńskiego wydarzenia i objęcia go swoim patronatem.
Informacje dodatkowe:
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zostało powołane przez grupę profesjonalistów z różnych dziedzin, doświadczonych w pracy na misjach w Afryce, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie oraz w Europie południowo-wschodniej. Niektórzy z nas pracowali bądź współpracowali z takimi organizacjami, jak ONZ, UNHCR, UNDP, IOM lub OBWE. Znamy się również na działaniu w sektorze pozarządowym - zarówno dla organizacji międzynarodowych, jak i dla lokalnych inicjatyw typu grass-roots (BERUDEP, Kamerun). Doświadczenie zdobywaliśmy w pracy przy różnego rodzaju kryzysach - otwartych konfliktach zbrojnych, złożonych kryzysach humanitarnych, czy też działaniach związanych z odbudową post-konfliktową i pracą w krajach rozwijających się. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych - zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych. Fundacja została powołana, by łagodzić następstwa kryzysów humanitarnych oraz umożliwiać ich ofiarom otrzymywanie pomocy z Polski. W tym celu przygotowujemy i realizujemy projekty humanitarne, rozwojowe oraz edukacyjne. Opieramy się na doświadczeniu organizacji najefektywniej działających w sferze pomocy humanitarnej. Naszym nadrzędnym celem jest zwiększenie przepływu pomocy humanitarnej z terytorium Polski na tereny dotknięte skutkami kryzysów. Chcielibyśmy też, aby nasza praca przyczyniła się do lepszego rozumienia problematyki działań humanitarnych w społeczeństwie polskim oraz chcemy podnieść wiedzę naszego społeczeństwa w dziedzinie międzynarodowej pomocy rozwojowej.
„Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2007 r.”
www.humanitarna.pl