(Ciąg dalszy ,,Żyć jak Peruwiańczyk – początek” i ,,Wszyscy Peruwiańczycy grają folk przy stacji metra!”)
Powracając do naszego głównego pytania: ,,Czy w oczach Polaków wszyscy Peruwiańczycy są tacy sami?”, odpowiedź brzmi NIE. Z pewnością możemy stwierdzić, że są tacy, którzy by się z tym nie zgodzili, jednak coraz więcej Polaków zmienia swoje poglądy (zwłaszcza w ciągu ostatnich 6 miesięcy).
Dlatego też rozchmurzmy się i potraktujmy ten artykuł jako jeden z elementów poszerzających naszą wiedzę. Głównymi symbolami reprezentującymi Peru są Machu Picchu, Inkowie, lamy, andyjska muzyka folkowa i fletnie Pana. Są to bardzo ważne symbole, pamiętajmy jednak , iż nie odnoszą się one do całego kraju. Gdyby bliżej im się przyjrzeć, zrozumiemy, iż ich jedyną cechą wspólną jest fakt, że przeważnie reprezentują tylko JEDEN region Peru – Andy. Zobaczmy więc teraz jaką rolę tak naprawdę odgrywają Andy.
Zróżnicowanie geograficzne Peru
Jeżeli nie wiecie nic na temat Peru, lub wasza wiedza jest bardzo mała, a za jakąś dziwną przyczyną chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej, najprostszym sposobem jest: otworzenie przeglądarki internetowej, wygooglowanie mapy Peru, a następnie odczytanie tejże mapy. Zazwyczaj Peru ukazane jest w czterech różnych kolorach: niebieski odnosi się do Oceanu Spokojnego, żółty do pustyni, brązowy do Andów i zielony do lasu tropikalnego. Tylko po kolorach, w mniej niż 30 sekund można się zorientować jak bardzo ten kraj jest zróżnicowany geograficznie. Peru to nie tylko Andy. Tym sposobem dowiedzieliście się czegoś o czym większość ludzi mieszkających na tej planecie nie ma pojęcia. W celu pogłębienia tej wiedzy, za pomocą odrobiny logiki, wyobraźni i ciekawości, umieścimy na mapie wszystkie symbole przychodzące nam do głowy.
Najbardziej reprezentatywne dla Peru jest Machu Picchu. Szukając tego terminu w internecie, pierwszą rzeczą, którą odnajdziemy będą prawdopodobnie zdjęcia zielonej góry z olbrzymimi skałami. Tylko wtedy gdy spróbujemy odnaleźć górę na mapie, zdamy sobie sprawę z tego, jaka to mało znacząca kropka na terenie kraju, który jest całkiem duży! Nasuwa to następujące wnioski: Machy Picchu nie zajmuje powierzchni całego kraju, ale tylko bardzo małą jego część. Ponadto wydaje się być niemożliwym, iż poza tym słynnym wzniesieniem w całym Peru nie ma innych atrakcji. Studiując temat Machu Picchu odkryjemy, iż starożytne miasto zajmuje obszar 530 m na 200 m i jest umiejscowione w centrum Peru, które o obszarze 1 285 215 km², zajmuje obecnie 20 miejsce na świecie pod względem wielkości. Potwierdza to fakt, iż ani Machu Picchu nie pokrywa obszaru całego Peru, ani Peruwiańczycy nie mieszkają w fortecach tego typu.
Czy istnieją więc jakieś inne atrakcje?
Istnieją tysiące równie ważnych jak Machu Picchu atrakcji, położonych nie tylko wzdłuż Andów, ale także daleko od nich. Spośród wielu do najbardziej reprezentacyjnych można zaliczyć: największe prekolumbijskie miasto w południowej Ameryce – Chan Chan, Rysunki z Nazca, Rezerwat Narodowy Paracas, kompleks archeologiczny Moche należący do Sipan, i fantastyczne pasmo plaż na północnym wybrzeżu. Do innych atrakcji należą: stanowisko archeologiczne Chavín de Huántar, obszary archeologiczne Inków Ollantaytambo i Sacsayhuamán, stolica Imperium Inków – Cusco, i najwyżej położone na świecie jezioro żeglowne – Titicaca, forteca Kuelap położona w górach, Narodowy Rezerwat Pacaya Samiria, Amazonka, Narodowy Park Manú, i Narodowy Rezerwat Tambopata-Candamo w lasie tropikalnym. Także planując wycieczkę do Peru upewnijcie się, że poza Machu Picchu zobaczycie inne wspaniałe atrakcje.
cdn.
Luis Escobedo